2022 januárjában újra a Madách Színház színpadán a József és a színes szélesvásznú álomkabát!

Andrew Lloyd Webber legelső musicaljét szinte még gyerekkorában komponálta.

Ez a darab tulajdonképpen egy polgárpukkasztó, szertelen stílusgyakorlat, amelyet kollégiumi szobatársával Tim Rice szövegíróval közösen alkottak. A történet alapját a biblia egyik legszebb, drámai fordulatokban gazdag tanmeséje, a József-legenda ihlette.

Jákob ősapának tizenegy fia van, de Józsefet mindegyik fölé helyezi, elkényezteti, és díszes, színes kabátot csináltat neki, amely az elsőszülöttség jogát, a kiválasztottságot jelenti.

József naiv álmodozó, örömmel fogadja a kivételezést, és érzi, különlegesebb, kiváltságosabb a többieknél.

Ez a tény felbosszantja és féltékennyé teszi a többi testvért, összefognak ellene, és elhatározzák, hogy megszabadulnak tőle: egy elhagyott kútba dobják.

Azonban vándorkereskedők rátalálnak, és eladják rabszolgának Egyiptomba, ahol József kalandos és hosszú utat jár be, mígnem a Fáraó első embere lesz.

A tanmese végén természetesen újra találkozik időközben elszegényedett, megtört testvéreivel, akiket előbb próbára tesz, majd nagylelkűen megbocsátja nekik az ellene elkövetett gaztettüket.

A musical igazi zenei utazás, hiszen az ifjú Webber, mintha a bőség zavarával küzdött volna, és nem tudta melyik mellett döntsön, így aztán számtalan stílust vonultat fel az előadásban.

A Józsefben a country, a rock and roll, a francia sanzon, a calypso és természetesen a musical szenvedélyes elemei mind-mind felcsendülnek, és remekül megférnek egymás mellett.

Jómagam a narrátor, azaz a mesélő szerepét játszom, hiszen egy kerettörténettel indul az este. Gyermekek érkeznek egy múzeumba, és én, a tanárnő elevenítem fel az eseményeket, kezdem el mesélni a sztorit, amelybe becsatlakoznak a szereplők.

Józsefet Puskás Péter, Serbán Attila, illetve Solti Ádám alakítja, Jákobot Koltai János és Lőte Attila, a Fáraó szerepében Barát Attila, Posta Victor és Vastag Csaba „fürdik”. Nem véletlenül használom ezt a szót, hiszen a „fürdik” egy színházi kifejezés, mikor egy szereplő olyan feladatot kap, amely már az olvasópróbán hatalmas siker, a darab legjobb jelenete, legütősebb száma, legsikeresebb dala. A Fáraó-rocky egy ilyen nóta. Valahányszor elhangzik, felrobban a színház.

Az előadás fontos alappillérei természetesen a testvérek, akik hol iróniával, hol drámával és küzdelemmel tolmácsolják a történetet: Kiss Ernő Zsolt, Jenővári Miklós, Sánta László, Mező Zoltán, Ekanem Bálint Emota, Sándor Dávid, Csórics Balázs, Németh Ádám, Kovács Péter, Czuczor Dávid keltik életre ezeket a figurákat.

A mesés díszletet Kentaur, a színes kosztümeket Rományi Nóra, a mozgalmas koreográfiákat Tihanyi Ákos álmodta színpadra.

Az előadás rendezője: Szirtes Tamás.

A József egy meseszerű, tanulságos történet, egy igazi szívmelengető, családi program.

Szeretettel ajánlom kicsiknek, nagyoknak, szülőknek, nagyszülőknek, barátoknak, szerelmeseknek, egyszóval mindenkinek, aki szeret álmodozni, és hisz abban, hogy az álmaink bizony valóra válhatnak.

Ladinek Judit
színművésznő, a KultTippek szerkesztője

(Fotók: Mohos Angéla)