„A történelem során bármikor és bármilyen területen tudtunk innovatív megoldást adni. A legaktuálisabb példa erre Karikó Katalin, akit szintén bemutat a kiállítás. Nem is gondolnánk, hogy a minket körülvevő világban, a hétköznapokban mennyi mindenben van magyar hozzájárulás, mi magyarok mennyi mindent adtunk a világnak.” − mondta Dankó Virág, az Álmok Álmodói kiállítást megvalósító Millenáris ügyvezető igazgatója.

Való igaz! Ha körbepillantunk akár csak a hétköznapi életünkben, a golyóstoll, a gyufa, a villanyóra, a színes televízió, a C-vitamin, mind-mind magyar tudósok, feltalálók áldozatos és kitartó kutatásait dicsérik. Ugyanezt teszi a Millenáris Park ”Álmok álmodói 20” elnevezésű interaktív kiállítása, amely ezeknek a világhírű magyar zseniknek állít emléket.

„Felfedezni valamit annyit tesz, mint látni, amit mindenki lát, és közben arra gondolni, amire még senki.” – mondta Szent-Györgyi Albert.

Az ”Álmok álmodói 20” kiállítás olyan tudományos és technikai vívmányokat mutat be, amelyek felfedezői, megalkotói a magyar néphez, a magyar kultúrához kötődő tudósok, szakemberek, felfedezők. Mint a Szent-Györgyi Albert által felfedezett C-vitamin, Semmelweis Ignác küzdelme a gyermekágyi láz ellen, Goldmark Péter Károly színes televíziója, Gábor Dénes hologramja. Találkozhatunk Kempelen Farkas bányászati gőzturbinájával, vagy Rubik Ernő mára már ikonikus jelképpé vált Rubik-kockájával is. Az űrkutatástól az élelmiszeriparig, Irinyi Jánostól Teller Edéig igen gazdag és széles spektrumot ölel fel ez az esemény.

 

Az Álmok Álmodói helyszíne

A kiállítás helyszíne egyben szimbolikus is: a Millenáris B épülete, amely a néhai GANZ-gyárak területén foglal helyet. A gyár egykori tulajdonosa és névadója Ganz Ábrahám, akinek nevéhez egy szintén jelentős tudományos találmány fűződik, mégpedig az öntött vasúti kerék.

A tartalmas program nemcsak felvonultatja a matematika, a fizika, a mezőgazdaság, a kommunikáció, a mobilitás, az orvoslás, az ipar, az energia, a szórakoztatás magyar agy szülte vívmányait, hanem mindezt játékos, látványos, interaktív formában, tematikákra bontva teszi. A Tér tudománya például egy játszótér. Itt játékos feladatok, optikai érdekességek, logikai fejtörők segítségével pillanthatunk be a repülőgépek, űrhajók és holdautók világába. A ’Mobilitási szekcióban’ beszállhatunk félbevágott Ikarusz buszba, megvizsgálhatunk közelről gőzgépet, kisrepülőt. Az Orvoslás tárházánál műthetünk is akár, és hogy minél teljesebb képet kapjunk szemlélődhetünk 3D és VR-szemüvegeken keresztül is. Óriási kivetítők teszik még izgalmasabbá, életszerűbbé az élményt.

Csak abban az esetben válasszuk ezt a programot, ha legalább 2-3 órát rá tudunk szánni. A kiállítás ugyanis 1,5 kilométer hosszan és évszázadokon át kanyarogva tárja elénk a magyar emberek találékonyságát, kitartását, zsenialitását.

2023. február közepéig a hét minden napján látogatható a kiállítás, úgyhogy ne sokáig töprengjünk, szakítsunk rá időt. Tudjunk meg többet azokról a magyarokról, akik fantasztikus elméjükkel előbbre vitték a tudományt, a nagy világot!

 

További KultTippek Ladinek Judittól