Emlékszem, 1986-ot írtunk, amikor is tinédzserként érkeztem az MTK-stadionba, három barátnőmmel, és persze Anyukámmal (hiszen kellett a szülői felügyelet), körülbelül annyit tudtam Rod Stewart énekesről, hogy rekedt hangja van, és ő énekli a Baby Jane című számot. Azt gondolom, inkább Anyukámat érdekelte ez a koncert, minket pedig elvitt magával. Mindig is fantasztikus zenei ízlése volt, talán azt gondolta, nem árt, ha ránk is ragad egy kis pop-kultúra.

Így is lett! Azóta is rajongok ezért a különleges, érces hangú, ördögien szexi, skót-brit énekesért, aki annak ellenére, hogy januárban tölti a 79. életévét, egy világkörüli slágerturnéval koronázza meg karrierjét, amelynek egyik állomása a budapesti MVM Dome lesz, június 22-én.

 

Sir Roderick Stewart (hiszen 2016-ban az angol királynő születésnapja alkalmából lovagi címet kapott), az 1960-as évek végén vált ismertté, a Jeff Beck Group énekeseként. A csapat 1969-ben feloszlott és Rod Stewart Ronnie Woods-szal és a Small Faces három tagjával ”Faces” néven fuzionált. A csapat 1975-ig zenélt együtt, majd szétváltak útjaik. Ekkor jelent meg az „Atlantic Crossing” című albuma, amely már azt pop-os hangvételt ütötte meg, amitől a mai napig sokan rajongunk érte és a dalaiért.

 

Mostani koncertjén is egészen biztosan felcsendül megannyi ismert sláger, mint például a Have You Ever Seen the Rain, a Do Ya think I’m sexy, a Sailing, az Every Beat of My Heart, a Young Turks, a First Cut is the Deepest. De azt sem árt tudni, hogy 2002-ben Rod a fejébe vette, feldolgozza az 1930-as, 40-es és 50-es évek amerikai klasszikusait és „The Great American Songbook” címmel el is indult ez a sorozat, amelynek első albuma az „It Had To Be You” óriási sikereket ért el.

A második album 2003-ban jött ki, és az ”As Time Goes By” címet viselte. Nemcsak az Egyesült Királyságban, hanem az amerikai lemezeladási listákon is a csúcsra tört. A 2004-es ”Stardust” a sorozat harmadik albuma, amely az Egyesült Államokban toplista első lett. A 2005-ös ”Thanks for the Memory” pedig egy Grammy-díjat hozott Rodnak.

Az én személyes kedvencem a 2009-ben megjelent ”Soulbook” címet viseli, amelyen – mint azt a címe is sejteti – a klasszikus amerikai slágerek mellett helyet kaptak a soul-zene gyöngyszemei is. Ez volt Rod Stewart 25. stúdióalbuma, és mint ahogy a többi ilyen stílusú lemez, természetesen ez is bombasiker lett! A Billboard 200-as listáján a TOP 5-ben debütált.

Végül 2010-ben a ”Fly Me To The Moon” zárta ezt a hatalmas gyűjteményt, azaz a Great American Songbook sorozatot.

Rod Stewart pályafutása során több mint 100 millió eladott lemezzel büszkélkedhet és a Billboard magazin ”a világ valaha élt száz legsikereresebb zenésze” listáján az előkelő 17. helyet foglalja el.

Vitathatatlan, hogy ő egy igazi pop-legenda, egy csodálatos zenész, nyolc gyermekes édesapa és nagyapa (…igen… „elfogyasztott” pár feleséget…) és talán kevesen tudják, de 2000-ben legyőzte a rákot, azóta pedig aktívan részt vesz a City of Hope alapítvány jótékonysági akcióiban, így támogatja a rák elleni gyógymódok fejlesztését.

Imádja a gyors autókat és egyik hobbija a modellvasút-építés, olyannyira, hogy Los Angeles-i otthonának padlásán mintegy 1500 négyzetméternyi modellt épített, amely az 1940-es évekbeli New York és Chicago hangulatát idézi. Azt azért szívesen megkérdezném tőle, hogy ennyi munka és ekkora család mellett mikor jut ilyenekre ideje?

 

Rod Stewart szinte már hazajár, amikor Budapestre látogat

 

Mindenképpen ajánlom ezt a koncertet, hiszen azt gondolom, hogy vannak emberek, akiken egyszerűen nem fog az idő. Rod Stewart is ilyen! Lehet akárhány éves, Ő bizony odapakolja magát!

 

Ladinek Judit
színművésznő, a KultTippek szerkesztője