Valójában egy baráti beszélgetés alkalmával hallottam először erről a könyvről, és már a címét is igen beszédesnek és izgalmasnak találtam.
Pedig nagyon ritkán emelek le a könyvesboltok polcairól pszichológai, önismereti, útkereső könyveket, de ez a téma egyszerűen szembejött, ott volt.
Azt gondolom, nemcsak velem szokott előfordulni, hogy eljátszom a gondolattal, és felteszem a kérdést: „Vajon mit tett volna a nagyanyám ebben a helyzetben… vagy az ő nagyanyja, akit én már nem ismerhettem, de bennem él tovább, itt van minden sejtemben, hiszen örököltem az összes felmenőmtől az arcom karakterét, a termetemet, minden porcikámat, a genetikám összes előnyét és hátrányát, de örökölhettem még egyebet is.
És most nem balatoni nyaralóra vagy herendi porcelánra gondolok.
Az ő lelkük titkai, félelmeik, örömeik, traumáik, sikeres vagy sikertelen életeseményeik vajon csak úgy eltűntek nyomtalanul, megoldatlanul, vagy itt vannak velünk, cipeljük tovább a batyut, hatással vannak ránk, még ha nem is tudunk róla.
Ezt fejtegeti Orvos-Tóth Noémi könyve, az „Örökölt sors”:
„Minél messzebbre nézel hátra, annál távolabbra jutsz előre.” – ahogy Winston Churchill mondta. Csak a múlt minél alaposabb ismerete vértezhet fel a jövő kihívásaival szemben.

 

Örökölt sors

 

Persze gyakran nem könnyű felismerni az összefüggéseket, és szkeptikusan kérdezhetjük:
Ugyan mi köze lehet évtizedekkel korábbi történéseknek ahhoz, amitől most szenvedünk?
A legtöbb esetben azonban kiderül: nagyon is sok.
Ma már egyértelmű, hogy egyetlen ember sorsa sem érthető meg transzgenerációs szemlélet nélkül. Ha szeretnénk megszabadulni kínzó tüneteinktől, vagy megváltoztatni zavaró viselkedési és érzelmi mintáinkat, fel kell tárnunk családunk múltját.
Ez gyakran nem egyszerű feladat, mert sok titkot, kimondatlan feszültséget hurcolunk magunkkal és adunk tovább generációról generációra.
„Ebben a könyvben szeretném végigvezetni az olvasót egy transzgenerációs önismereti úton, hogy saját életében tetten érhesse és helyrehozhassa a múltból megörökölt negatív érzelmi viszonyulásokat és viselkedési mintákat.” – mondja a szerző.
Persze biztos vagyok benne, hogy ez a téma sokkal összetettebb és bonyolultabb annál, mintsem hogy egy könyv által megoldja bárki életét, de talán kapunk egy mondatot, egy példát, amely felidézhet egy tán már rég elfeledett családi történetet vagy egy keresztanyánktól, nagybátyánktól hallott, véletlen elejtett panaszt vagy be nem teljesült álmot, ami lehet, csak egy halk titkos sóhaj volt, és akkor elszállt az éterbe, de még mindig ott kering és megoldásra vár.
Ki tudja? Talán éppen nekünk sikerül megoldani?

Orvos-Tóth Noémi könyve izgalmas gondolat- és lélekébresztő, szeretettel ajánlom minden KultTippek olvasónak, akit nemcsak a jövő, hanem a múlt kihívásai is érdekelnek.