Új bemutatóhoz érkezett a Madách Színház SzínpadON sorozata, amely a filmet és a színházat egyesíti online formában.

Ezúttal Szilágyi Bálint rendezte meg Forgách András színpadi játékát, amely Móricz Zsigmond szerelmeinek tragikus történetét tárja elénk.

 

Már a darab címe is beszédes: Tercett.

Mi másra is asszociálhatunk ebből, mint egy szerelmi háromszögre.

Az előadás az író küzdelmekkel teli házasságait tárja elénk, illetve azt az időszakot, amikor Holics Eugéniával (Jankával) 20 év házasság után már kezdett megromlani és kihűlni az egykoron nagyon mély, igaz szerelmük. Móricz ekkor már legtöbb idejét kávéházakban és hotelekben töltötte, hogy elkerülje az otthoni konfliktusokat. Ebben a helyzetben toppant be az életébe Simonyi Mária színésznő, akibe megállíthatatlanul beleszeretett.

Bár a lány ellenállt a kísértésnek, Jankához visszajutott a hír.

 

Megszeretek egy rongyos kis fickót, aki alázatos és engedelmes, ott ül a szoknyám mellett s azt ígéri, hogy a fajtájának ezeréves birka türelmét teríti szőnyegül a lábam elé… – mondja Holics Janka Móricz Zsigmondról.

Aztán Móricz a felesége szavait egy színésznő szájába adja, és felöltözteti annak ruháiba. Így ver hidat a hálószobája és a színpad között. Veszélyes játék ez. A játék neve szerelem. A birka-türelemnek pedig vége, kezdődik a küzdés életre-halálra.

Móricz is pontosan tudja, hogy végül csak egy nő maradhat, de sebzett vadkanként rohan a saját vesztébe, magával rántva egy teljes családot.

Simonyi Mária Holics Janka lesz vagy sem? A kísérlet ártalmatlanul indul, de az emberi szív kényes játékszer. A hídon át a hálószobában találja magát a színésznő, így Jankának nincs helye ott többé. Át kell vinnie szerelmét a túlvilágra.

Móricznak címzett búcsúlevelében a következőket írta:

„Míg én élek, addig maga nem tud szabadulni attól, hogy adósa valakinek és azt az adósságot miattam nem törlesztheti le. Úgy érzi talán, hogy van egy elintézetlen ügye avval a valakivel, amit miattam nem intézhet el, látom az arcán, hogy elvágyik innen, és miattam nem mehet el, hogy tombol benne a düh ellenem, és nem töltheti ki, hogy szerelemre vágyik éppen úgy mint én, és ezt nem érheti el.”

Jó élni! Üzeni még nekünk, mielőtt felvenné örök ruháját.

 

A Tercett mondanivalója ma is érvényes

A tragikus szerelmi történet három főszereplője: Nagy Zsolt, Balázsovits Edit és Petrik Andrea.

A Márkus Sándor által tervezett élénk, színes díszletek és jelmezek mind a cselekmény szimbólumai, folyamatos váltakozásukkal tükrözik a szereplők lelkiállapotát. Az előadás zenéjét Mátyássy Szabolcs szerezte.

Érdemes egy estét rászánni erre a száz évvel ezelőtti történetre, ami akár napjainkban is játszódhatna, hiszen szereplői ugyanolyan hús-vér emberek voltak, mint mi, ugyanúgy szerettek és gyűlöltek mint mi, ugyanúgy hittek és hitetlenkedtek mint mi, és ugyanúgy ragaszkodtak és elengedtek mint mi.

 

A cikkben szereplő fotókat Jardek Szabina készítette.