Palya Bea fantasztikus női energiákat birtokló különleges, érzékeny, sokoldalú előadó, dalszerző, zenész, önismereti coach, két kislány édesanyja.

Fel nem foghatom, hogyan fér bele 24 órába ennyi út, ennyi energia, szeretet, figyelem, gondoskodás, ötlet, projekt?

Számtalan kirándulás a különböző népek és műfajok muzsikáiban, nívós zenei díjak, önéletrajzi esszé, megzenésített Weöres Sándor versek, koncertek a nagyvilág jeles koncert-termeiben, és a dal, a zene szabadságának tanítása, továbbadása.

Ezért is csillant fel a szemem, amikor meghallottam, hogy a 2015-ben útjára indult „Selymeim” – Énekesnők a nagyvilágból című koncert sorozata újabb állomásához érkezett. Ezúttal is a MÜPA ad otthont a koncertnek, amelynek meghívott vendégei a magyar közönség számára talán még kevésbé ismert „dalos tündérek” és „zenész amazonok”.

 

Palya Bea a MÜPA-ban

Április 29-én az észt folklórt anyanyelveként beszélő Mari Kalkun lesz Palya Bea vendége a koncertsorozat következő darabjaként.

Mari Kalkun Palya Beához hasonlóan énekelt történetekben gondolkodik, szenvedélyes népzene kutató. Maga készíti a hangszereit, rendkívüli kreativitással tálalja az önmagán átfolyatott észt folklórt.

A két énekesnő egy észtországi Palya Bea koncert után találkozott, és talált egymásra. Már ekkor érezték, hogy rokon lelkük és hasonló zenei motivációik remek lehetőséget kínálnak egy közös produkció létrehozására.

Palya Bea így beszél Mari Kalkunról: „Mari született történetmesélő, törzsi énekeseket megidéző énekmondó. Bátran kísérletezik a hangadás ezer módjával, a díszített dallaménekléstől, az állatutánzó hörgésen, eszkimó lihegésen át a csengő tisztaságú, északi fényt idéző sámánisztikus kiáltásokig. Kijön az ő ajkán bármi, ami a történet megelevenítését szolgálja.”

 

Különleges örömzenélés

Nos, ha ez még nem lenne így is elég, akkor elárulom, hogy a hölgyek ezen az estén nem csak dalolnak majd a MÜPA Bartók Béla Nemzeti Hangverseny termében, hanem hangszeren is játszanak, méghozzá többféle hangszeren. Ami pedig még tovább fokozza az élményt: négy csodálatos férfi is közreműködik, négy fantasztikus zenész, akik szinte állandó társai Beának a muzsikálásban. Czirják Tamás (dob, ütőshangszerek), Lisztes Jenő (cimbalom), Orbán György (nagybőgő), Szokolay Dongó Balázs (fúvós hangszerek).

Mindenképpen különleges és tartalmas estét ígérő program lesz ez. Azt gondolom, hogy aki április 29-én ide vált jegyet, az maradandó élménnyel gazdagodik.