Andrew Lloyd Webber és Tim Rice szerzőpárosának első igazán jelentős berobbanását a zenés színpadok világába a Jézus Krisztus Szupersztár jelentette.

Soha nem felejtem el, amikor még kislány voltam, kb. 4-5 éves, Anyukám pár évvel a premier után valahogy megszerezte az eredeti Broadway felvételt. Volt egy akkor nagyon menőnek számító szalagos magnónk, amin éjjel-nappal ezt hallgatta, de szó szerint éjjel nappal! Ahogy véget ért a mű, Ő rögvest tekerte a szalagot az elejére. Így aztán nem meglepő, hogy szinte a zsigereimben van ez a zene, amely az 1971-es ősbemutatóján a Broadway-n igencsak hatalmasat szólt. A beatzene és a rockzene ötvözése nem csak zeneileg jelentett áttörést, de a történet is más szemszögből volt megközelítve az addigiakhoz képest.

A Jézus utolsó napjait feldolgozó rockopera narrátora nem más, mint Júdás, aki végig szemlélője, elemzője a történetnek, és próbálja megérteni Jézus cselekedeteit. Igyekszik választ kapni arra, hogy miért éppen neki, Júdásnak kellett betöltenie az áruló szerepét.

Az egész előadás szépsége számomra az, hogy bár a szereplői több ezer éve élt bibliai személyek, mégis ugyanolyan lelki csatákat vívnak, ugyanolyan kétségek és dilemmák gyötrik őket, mint napjaink hétköznapi embereit.

Jézus és híveinek jeruzsálemi bevonulásától egészen a keresztre feszítésig követhetjük nyomon az egy hét eseményeibe tömörülő cselekményt, és ez idő alatt válik világossá: minden eleve el van rendelve, a szereplők sorsán emberi akarat nem tud változtatni.

A rockoperát a Madách Színház 2010 szeptemberében mutatta be először, és azóta is műsoron tartja. Az évek során természetesen némileg változott a szereplőgárda. Számtalan új szereplő került az előadásba, közülük most elsősorban a három főszereplőre hívnám fel a figyelmet.

 

Jézus Krisztus Szupersztár szereposztás

Jézus szerepében a rendkívül fiatal és tehetséges Szaszák Zsolt debütál április elsején. Ugyancsak ezen az estén lesz partnere Júdásként a szintén fantasztikus és számomra mindig különleges Szemenyei János.

Jézusként még Feke Pált és Tóth Attilát láthatják a kedves nézők, valamint április 7-én végleg elbúcsúzik Sasvári Sándor, aki a magyarországi ősbemutatón játszotta a címszerepet. A tavalyi évadban pedig néhány alkalommal ismét magára öltötte Jézus jelmezét, itt a Madáchban is. Ő egyébként, mint Pilátus szerepel ebben az előadásban.

Serbán Attila és Száraz Tamás ugyanúgy lehengerlő módon remekelnek estéről-estére Júdás szerepében.

No, és a rengeteg erős és kemény férfi-karakter mellé mindenképpen szükség van egy óvó-féltő, megnyugtató finom női lélekre és annak összes idegszál-kisimító energiájára. Ő Mária Magdolna, akit Balogh Anna, Gallusz Niki és a tavalyi évadtól Baranyai Annamária is csodás odaadással játszanak.

Az előadást Szirtes Tamás álmodta színpadra, zenei vezetője Kocsák Tibor. A táncokat Tihanyi Ákos koreografálta, a jelmezeket Rományi Nóra, míg a díszletet Rózsa István tervezte.

A magyar dalszövegeket egy zseniális szövegíró-műfordítónak köszönhetjük, aki sajnos már nincsen közöttünk. Számtalan dalt, musicalt, zenés előadást fordított magyarra, és írt ő maga is csodálatos muzikalitással, költészettel, mégis eredeti tartalommal. Ő nem más, mint Miklós Tibor.

A Jézus Krisztus Szupersztár április 7-ig látható a Madách Színházban. Azt gondolom, hogy akik ezt a programot választják, azok csodálatos és nemes színházi élményt kapnak. A közelgő húsvét pedig még különlegesebbé és aktuálisabbá varázsol majd ezt.

A cikkben szereplő fotót Jardek Szabina készítette.