A hidegebb téli napokon nincs is jobb időtöltés, mint egy jó könyvvel és forró teával a kezünkben bekuckózni, és átadni magunkat az olvasás élményének…

Bár rengeteg jó könyv lapul a polcomon, ami elolvasásra vár, de ha beszabadulok a LIBRI-be, mindig találok újabb csemegéket.

Most éppen egy regényt, amely Coco Chanel életének ismeretlen szegleteit tárja elénk. A címe: „Párizs királynője”

Bevallom őszintén, először a könyv tetszetős borítója fogott meg, no és a COCO CHANEL logó is rögtön szembe tűnt.

Mert persze mi jut leghamarabb eszünkbe Cocóról, a CHANEL divatház szülőanyjáról, megteremtőjéről?

Természetesen a női elagancia, a kis fekete ruha gyöngysorral, a CHANEL-kockás szövetkosztüm, és a legendás, ikonikus parfüm: a N°5!

De azt már kevesen tudják, hogy ezt a milliárdos üzletasszonyt édesanyja halála után, húgával együtt, alig 12 évesen árvaházba dugja édesapja.

Kevesen tudják azt is, hogy szaktudását nem drága, puccos iskolákban szerzi, hanem a kanonok által működtetett Notre Dame Intézetbe kerül 18 évesen, és itt sajátítja el a varrás tudományát, majd éveken át mint varrónő keresi kenyerét, a Maison Grampayre cégnél, ahol babaruhákat és kelengyéket varr.

Talán kevesen tudják, hogy üzleti sikerei és fényes hírneve ellenére magánélete igen bonyolult és sokszor fájdalmas. Míg számtalanszor elismétli, hogy sosem lesz senki felesége, titokban, kétségbeesve vágyódik arra, hogy egyetlen igazi nagy szerelme (Arthur Capel) Őt válassza.

„Magamhoz öleltem a kisbabát, néztem. Ismerj el minket! De nem mondtam ki hangosan a szavakat. A gyerek a tiéd, Boy Capel. Mert azt akartam, hogy Ő válasszon. De Boy nem szólt semmit.

Ez kettéhasította a lelkemet.” /részlet a könyvből/

Bizonyára kevesen tudják azt is, hogy a németek által megszállt Párizsban Coco mindent megtesz a túlélésért. Még a kollaborációtól sem riad vissza, hogy körömszakadtáig védje divatbirodalmát, amelyet saját erejéből, önmaga épített fel.

Mindent összevetve, Pamela Binnings Ewen írónő történelmi regénye egy kétségbeesett, sebezhető, de ugyanakkor mindenre elszánt nőt mutat be nekünk, akiről eddig talán azt gondoltuk, hogy élete csupa fény és diadal volt, de ez a könyv nem egy felszínes divattörténet, hanem feltárja Coco Chanel titkos, zűrzavaros, viharos életét a második világháború idején.

Jó szívvel ajánlom, elsősorban minden olvasni szerető hölgynek, de természetesen az urak figyelmét is felhívnám erre a könyvre, ha még nincsen karácsonyi ajándékötletük kedvesük számára, ez lehet egy remek tipp!

Természetesen egy CHANEL parfüm mellé.

Ladinek Judit
színművésznő, a KultTippek szerkesztője