Kérdések és válaszok a rendezvények felelősségbiztosításáról

Egy rendezvény megszervezése összetett folyamat, a részletek összehangolása nem kevés időt és anyagi forrást emészt fel, ráadásul azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a szervezők nagy felelősséget is a nyakukba vesznek, ami egészen addig nem is igazán tűnik fel, ameddig minden rendben zajlik.

A felelősség kérdéséről legtöbbször csak akkor beszélünk, amikor valamilyen káresemény a rendezvénnyel összefüggésben következik be és annak károsultjait kártalanítani kell.

 

rendezvények felelősségbiztosítása kár

 

Mi a felelősségbiztosítás meghatározása rendezvények esetén?

 

A biztosított a rendezvény szervezője és az általa szervezett, lebonyolított rendezvények során vagy ezek következtében okozott személyi sérüléses, megbetegedéses, haláleseti, dologi, és szennyezési károkra szóló felelősségbiztosítás.

Láthatjuk, hogy amilyen összetett feladat egy rendezvény megszervezése, legalább annyira összetett lehet a káresemények sora, amely a lezajlása alatt bekövetkezhet.

A felelősségbiztosítással rendelkező rendezvények szervezői nyugodtabban alhatnak, hiszen a megkötött biztosításnak köszönhetően a biztosító a szerződésben meghatározott összeg mértékéig téríti a kárt.

 

Rendezvények szervezésekor kötelező a felelősségbiztosítás?

 

Sajnos a jelenlegi szabályozás szerint nem kötelező a rendezvényszervezőknek felelősségbiztosítást kötni, véleményünk szerint azonban nagyon is ajánlott.

Az indokaink is megvannak ehhez, ugyanis, ha egy konkrét rendezvényen vagy azzal kapcsolatba hozhatóan valaki kárt szenvedett el, és tudja bizonyítani, hogy a kára összefüggésbe hozható a rendezvénnyel, akkor a keletkezett kárt a károkozónak kell megtérítenie, aki pedig nem más, mint a rendezvény szervezője.

Ebben a kérdésben a Polgári Törvénykönyv már eléggé egyértelműen fogalmaz, amikor azt írja, hogy

„Aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Mentesül a felelősség alól a károkozó, ha bizonyítja, hogy magatartása nem volt felróható.” – 6:519. § [A felelősség általános szabálya]

 

A megbízók általában előírják a rendezvények szervezőinek, hogy kössenek rendezvényszervezői felelősségbiztosítást, és könnyen belátható, hogy a szervező jól felfogott érdeke is, hogy rendelkezzen ilyen biztosítással.

A rendezvényen esetlegesen keletkező károk igen nagy mértéket is ölthetnek.

Előre nem feltétlenül látható módokon bekövetkező események hatására akár komoly személyi és dologi (autó, elektromos berendezések, tűzkár stb.) sérülések is keletkezhetnek a résztvevőkben és tárgyaikban, esetenként több tízmilliós károkat okozva.

A szervezés fázisában –de még a rendezvény folyamán is – csak megbecsülni lehet, hogy milyen kockázatokkal érdemes számolni a konkrét esetben.

 

Érdekel a rendezvényszervezői felelősségbiztosítás!

 

Rendezvények felelősségbiztosítása, fesztivál

Abban az esetben köthető-e rendezvényszervezői felelősségbiztosítást, ha a szervezőnek nincs hivatalos engedélye a rendezvényre?

 

A szerződés megköthető, mert a biztosító nem ellenőrzi a szerződés megkötése előtt az engedély meglétét, csak egy esetleges káresemény rendezése során. Ennek ellenére azt gondoljuk, hogy a valódi felelősségvállalás azzal kezdődik, hogy belátjuk: egy rendezvény megszervezésének elengedhetetlen része a szükséges engedélyek beszerzése.

Egy bekövetkező káresemény esetén a biztosító már ezt a szempontot is vizsgálni fogja.

 

Milyen esetekben térít a biztosító?

 

A rendezvényszervezői felelősségbiztosítás fedezete az alábbiak szerinti károkozásokra vonatkozik, illetve a legtöbb biztosító esetében ezek a szempontok érvényesek:

A rendezvényszerző által, a rendezvényszervezői tevékenység folytatása során, szakmai hibával, a megbízójának és/vagy a rendezvény résztvevőinek, és/vagy szerződésen kívüli harmadik személynek okozott olyan károk és/vagy személyi sérüléses (élet, testi épség, egészség sérülése) nem vagyoni sérelem bekövetkezése, amelyekért a biztosított a magyar polgári jog szabályai szerint kártérítési-, sérelemdíj fizetési felelősséggel tartozik.

 

Akkor is térít a biztosító, ha a rendezvényen egy alvállalkozó okozott kárt? (Ilyen lehet például egy kitelepült hamburgerárus vagy más jellegű kereskedelmi vagy szolgáltató egység.)

 

Természetesen nyújt kártérítést a biztosító az alvállalkozó által okozott kárra is, amennyiben a fedezet meghatározásakor az alvállalkozók is bele lettek foglalva a szerződésbe, azaz a fedezet rájuk is kiterjesztésre került.

rendezvény felelősségbiztosítása, alvállalkozó

 

Akkor is térít a biztosító, ha a rendezvényszervezői felelősségbiztosítással biztosított rendezvényre visszavezethetően koronavírus megbetegedések történtek, és ez egészségügyi kezeléseket vont maga után, amelyeknek lehet anyagi vonzata is, illetve hosszabb távú egészségre káros következményei lehetnek?

 

Jellemzően a koronavírus vagy bármely más megbetegedés terjedéséért nem a rendezvény szervezője felel, hanem a rendezvényen résztvevő személyek fertőzik meg egymást, ezért nem várható el, hogy a rendezvény szervezője vállaljon felelősséget minden egyes résztvevő magatartásáért.
A szervezőtől elvárható óvintézkedések (védőtávolság, résztvevők maximális számának meghatározása, fertőtlenítőszerek és védőeszközök használata stb.) megtétele azonban minden esetben szabályozott, az aktuális törvényekről és előírásokról mindig tájékozódnia kell, hogy azokat teljes mértékben betarthassa és betartathassa a rendezvényen résztvevő személyekkel is.

 

Miért éri meg a rendezvényszervezőknek felelősségbiztosítást kötni?

 

Elsősorban azért, mert a biztosítási díj elenyésző ahhoz képest, hogy mekkora összeg lehet az esetleges károk esetén kifizetésre kerülő biztosítási szolgáltatás.

Gondoljuk végig, hogy előfordulhat olyan rendezvény, ahol a károk több 10 millió forintra, vagy akár ennek a többszörösére is rúghatnak. Érdemes megnéznünk két konkrét példát is, valós rendezvények alapján.

  1. Az első esetben egy 500 fő részvételével tervezett terepfutó versenyre vonatkozó rendezvényszervezői felelősségbiztosítási szolgáltatása 10 millió Ft-ban lett meghatározva. Ennek a biztosítási díja 85 000 Ft volt.
  2. A második esetben egy 900 fős koncert rendezvényszervezői felelősségbiztosítási szolgáltatása szintén 10 millió Ft és a biztosítási díj ehhez kapcsolódóan 135 000 Ft.

Ezekből a példákból is láthatjuk, hogy a biztosítások összege rendezvényenként más és más lehet, mert ahány rendezvény, annyiféle igény és biztosítási kockázat merülhet fel.

 

Érdekel a rendezvényszervezői felelősségbiztosítás!

 

Rendezvények felelősségbiztosítása, futóverseny

 

A résztvevők száma (vagyis a rendezvény nagysága) határozza meg elsősorban a biztosítási díj mértékét?

 

A rendezvény résztvevőinek száma és az igényelt biztosítási fedezet (pl. 10 M Ft/káresemény és 30 M Ft/rendezvény fedezet) egyaránt jelentősen befolyásolja a biztosítási díjat. A biztosítási díj azonban minden esetben lényegesen alacsonyabb, mint az esetleges károk esetén kifizetésre kerülő szolgáltatás összege.

 

Mire figyeljünk különösen, amikor egy rendezvényre szeretnénk felelősségbiztosítást kötni?

 

A rendezvényre várható résztvevők számának pontos azonosítására és a megfelelő, valós tényeken alapuló biztosítói szolgáltatói fedezet kiválasztására.

  • A résztvevők számának meghatározásakor a várható legmagasabb értéket kell megadni.
  • A biztosítási fedezet meghatározásakor pedig fontos megjegyeznünk, hogy hiába igyekszünk a költségeket csökkenteni azzal, hogy az alacsony fedezet alacsonyabb díjat eredményez, mert ehhez az is társul, hogy egy esetlegesen bekövetkező kárnál a magasabb kárigényünk ellenére sem fog magasabb kártérítést nyújtani a biztosító. Ezt jogosan teszi, ha a fedezetet túl alacsony értékben határozta meg a biztosítást megkötő cég vagy magánszemély.

 

Hogyan lehet felelősségbiztosítást kötni egy rendezvényre?

 

Nagyon valószínű, hogy nincs két egyforma rendezvény, így muszáj felvennie a kapcsolatot velünk, hogy Önnel közvetlenül egyeztetve tudjunk javaslatokat és ajánlatot tenni a felelősségbiztosítás típusára és tartalmára vonatkozóan, megtalálva a leginkább megfelelő konstrukciót.

  1. Miután felvette velünk a kapcsolatot, meghatározzuk, hogy pontosan milyen rendezvényről van szó, részletesen kitérve a helyszínre, az időtartamra, a résztvevők számára és minden olyan részletre, ami a biztosítás összegének meghatározása szempontjából fontos lehet.
  2. Mindezen információk birtokában a biztosítók kínálatából meghatározzuk a lehető legmegfelelőbb biztosítási megoldásokat a konkrét rendezvényre vonatkoztatva.
  3. Közösen kiválasztjuk az Ön igényének legmegfelelőbb terméket.
  4. A megadott adatok alapján elküldjük Önnek a szerződéstervezetet.
  5. Az aláírást követően a megadott dátumra és előzetesen átbeszélt, szerződésben rögzített feltételekkel létrejön a biztosítási szerződés.

Keresse cégünket bizalommal rendezvény felelősségbiztosítás megkötése céljából, de akkor is, ha még sok megválaszolatlan kérdés maradt Önben a témával kapcsolatban![/vc_column_text][vc_column_text]

Érdekel a rendezvényszervezői felelősségbiztosítás!

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

2019.09.26.

Legutóbbi cikkek

Elérhetőségeink

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

    Üzenet szövege:

    Iratkozzon fel hírlevelünkre!

    Hírlevél felíratkozás

    Amennyiben rendszeresen szeretne értesülni hasonló cikkekről, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!