KATA nyugdíj: itt a megoldás a KATÁS vállalkozóknak?

Mi a helyzet a KATÁS vállalkozók nyugdíjával?

 

A sok pozitívum mellett a KATÁS vállalkozási formának van egy árnyoldala is, amely nem biztos, hogy mindenkinek elsőre eszébe jutna, de valószínűleg sokakat foglalkoztat ez a téma.

A leendő nyugdíjunkkal kapcsolatban ugyanis komoly problémával találhatjuk szembe magunkat, ha nem gondolunk a jövőnkre és nem készülünk fel időben arra az időszakra, amikor már nem fogunk tudni aktívan dolgozni és ezáltal pénzt keresni.

 

Mennyi nyugdíja lesz egy KATÁS vállalkozónak?

 

Főállású KATÁS egyéni vállalkozóként jelenleg két lehetőség közül választhatunk:

50 ezer forint vagy 75 ezer forint adót fizetünk havonta.

Elsőre úgy gondolhatjuk, hogy egyszerű a választás, hiszen ki és miért akarna minden hónapban 25 ezer forinttal, éves szinten pedig 300 ezer forinttal többet fizetni, így ennyivel kevesebb jövedelemmel rendelkezni, amikor nem muszáj.

Jobban megvizsgálva a kérdést viszont láthatjuk, hogy valójában előre gondolkodik, aki a magasabb összeg befizetése mellett dönt, hiszen ezzel megemelkedik az az összeg is, ami alapján majd a nyugdíját fogják kiszámolni.

Viszont: a magasabb összeg befizetésével sem igazán kedvező a KATÁS egyéni vállalkozók helyzete, ami a várható nyugdíjuk összegét illeti. Nem elég, hogy az általuk befizetett adó összege alapján állapítják meg a nyugdíjukat, de a szolgálati idő számításánál is eléggé rosszul járhatnak.

 

Érdekel a KATÁS nyugdíjmegtakarítás!

 

Ha egy egyéni vállalkozó 50 ezer forint KATÁT fizet, a szolgálati idő (a munkában eltöltött évek) tekintetében is komoly veszteséggel kell, hogy számoljon.

Mivel az így adózó vállalkozó bruttó járulékalapja nem éri el a bruttó minimálbér szintjét, így a jelenlegi törvényi szabályozás szerint egy szolgálati év csak 0,61 évnek felel meg. Ez mondjuk egy 40 éves munkaviszony esetén azt jelenti, hogy a számítás szerint a KATÁS egyéni vállalkozóként dolgozó munkavállalónak ebből csak 24 évet számítanak bele a nyugdíja szempontjából figyelembe vehető időbe.

Ha a vállalkozó 75 ezer forint KATÁT fizet havonta, akkor a bruttó járulékalapja már eléri a bruttó minimálbér szintjét, így legalább a szolgálati évei nem csökkennek a jelenlegi szabályozás szerint. Ez persze az évek előrehaladtával szintén változhat, hiszen a minimálbér összegét évről évre emelik, így csak idő kérdése, hogy az mikor fogja meghaladni a 75 ezer forintos összeget.

Mindezeket a tényeket figyelembe véve jelen állás szerint a havi 50 ezer forintot fizető KATA-s vállalkozó nyugdíja 40 év munkaviszony után várhatóan 32 ezer forint lesz, a 75 ezer forintot fizetőé pedig 70 ezer forint.

 

Mire elég ez a pénz?

Elég lenne ez az összeg arra, hogy valaki fenntartsa belőle az otthonát, megvásárolja a szükséges élelmiszereket, gyógyszereket, ruhaneműt és még akár valamilyen szabadidős programra is maradjon pénze? Sajnos kicsi az esélye, hogy erre a kérdésre igen legyen a válaszunk.

 

A megoldás: a KATÁS egyéni vállalkozónak magának kell gondoskodnia a nyugdíjáról

 

kata nyugdíjmegtakarítás

 

Mindenki számára fontos lenne, hogy tegyen a későbbi időszak, a nyugdíjas évek anyagi biztonságáért, és valamilyen nyugdíj célú megtakarítással rendelkezzen.

Egy KATÁS vállalkozó esetében, ahogy azt az előzőleg felvázolt számolási példából is láthattuk, nélkülözhetetlen eszköz egy nyugdíj-előtakarékossági forma kiválasztása és elindítása.

Egy hagyományos alkalmazotthoz képest a KATÁS vállalkozó nagyon kevés adót kell, hogy befizessen, viszont cserébe nem is sok szolgáltatásra számíthat az államtól. Az állam ezzel azt sugallja ezeknek az embereknek, hogy: rendben, tartsd meg a pénzedet, fizess kedvező adókat, viszont a nálad maradó pénzt használd arra, hogy belőle megoldod saját magad szociális ellátását, beleértve a nyugdíjas éveid megélhetését is.

Ha egy egyéni vállalkozó 50 ezres KATÁT fizet úgy, hogy közben 500 ezer forintos havi bevétele van, akkor az 10%-os adó, ami szinte elenyésző a többi adóformához képest.

Egy alkalmazottként dolgozó munkavállaló esetében csak a nyugdíjjárulék 10%, és akkor a többi adóteherről még nem beszéltünk. Amit viszont a vállalkozók megspórolnak ezzel az adózási formával, azt érdemes lenne a jövőjük érdekében félretenni.

 

Érdekel a KATÁS nyugdíjmegtakarítás!

 

 

Nyugdíjcélú megtakarítás KATÁS vállalkozóknak

 

A kisadózó egyéni vállalkozók talán fel sem ismert problémája, hogy a jelenlegi helyzetükben a KATÁS rendszer kedvező adózási feltételeiért cserébe tulajdonképpen „feláldozzák” a megélhetésükhöz szükséges állami nyugdíj lehetőségét is.

Általánosságban igaz, hogy a biztosítók által kínált nyugdíjbiztosítási termékek, önkéntes-nyugdíjpénztári konstrukciók akkor kedvezőek a termékeket igénybe vevő ügyfeleknek, ha azok érvényesíteni tudják a magas adójóváírási összegeket a személyi jövedelemadójukból.

 

Megjegyzés:

Az adójóváírás jelenleg érvényes, de semmiféle garancia nincs rá, hogy a jövőben is alkalmazható lesz. Ha jelentősen csökken a mértéke, esetleg teljesen megszűnik az adójóváírás lehetősége, az önkéntes nyugdíjpénztári megoldás igen költségessé válhat a befizetőnek.

 

Ezek a biztosítási termékek tehát magas adminisztrációs költségeket alkalmaznak, amelyeket az alkalmazottként szerződő ügyfél az adójóváírás miatt nem érzékel, ellenben a KATÁS vállalkozókkal, akiknél nem alkalmazható a jóváírás. Az ő esetükben ez a tény jelentősen rontja a befektetés megtérülését.

A cégünk által ajánlott nyugdíjcélú megtakarítási program lényege, hogy lehetővé teszi a megtakarítást külön adóterhek nélkül, valamint kedvező működési költséggel és kezelhető mértékű kockázattal.

 

A KATÁS vállalkozók számára elérhető nyugdíjcélú megtakarítás részletei

 

Fontos tudnivalók

 

A magyarországi nyugdíjhelyzet kezelésére, a nyugdíjcélok megvalósításához kialakított jogszabályi keretek abba az irányba mutatnak, hogy a megtakarítások valódi nyugdíjként kerüljenek a nyugdíjba vonulókhoz.

A megtakarítások idő előtti felhasználása, a tagság megszüntetése nem megengedett, a jogszabály a szolgáltatás kifizetését a nyugdíjba vonulás időpontjában vagy meghatározott mértékű rokkantság esetén teszi lehetővé.

A szolgáltatás lehet egyösszegű vagy határozott idejű járadék is. A megtakarított összeg örökölhető, így a tag halála esetén a jogerős hagyatékátadó végzésben rögzített örökösök számára teljesíthet kifizetést a szolgáltató.

kata vállalkozás nyugdíj

 

Milyen előnyökkel rendelkezik KATÁS vállalkozások számára az általunk ajánlott nyugdíjcélú megtakarítás?

 

  • Jó megoldás KATÁS vállalkozásoknak is, mint önmagukat foglalkoztató vállalkozóknak.
  • Nem feltétlenül kell folyamatosan befizetni, lehetőség van szüneteltetésre is, de minden összeg, amely befizetésre kerül, az megmarad.
  • Stabil, alacsony kockázatú befektetésekkel üzemeltetik, hosszú távú megtakarításként működik jól.
  • A nyugdíjcélú megtakarításra befizetett összegekhez csak a befizető vagy az örökösei férhetnek hozzá, az állam nem veheti el.
  • Örökölhető, emiatt nem vesznek el a tag halála esetén sem az addig befizetett összegek.
  • A befizető dönthet arról, hogy egy összegben vagy havi juttatásként akarja majd kivenni a lejárat után.

 

Érdekel a KATÁS nyugdíjmegtakarítás!

 

 

A javasolt befizetés mértéke

 

Minimálisan 25 ezer forintos havi befizetés javasolt, természetesen ettől el lehet térni, de ekkora az az összeg, amely már jelentős változást hozhat a várható nyugdíj összegére nézve.

 

Szüneteltetés, megszüntetés esetei

 

Amennyiben a foglalkoztató a szerződésben vállalt hozzájárulást végleg meg akarja szüntetni, akkor ezt 2 év elteltével a szerződés felmondásával teheti meg.

Ha a foglalkoztató (vagy KATÁS vállalkozó) időlegesen nem tud hozzájárulást fizetni, akkor írásban jelzett bejelentés mellett szüneteltetheti a fizetést. Nem fizetés esetén a tagság nem szűnik meg, a tag dönthet úgy, hogy a foglalkoztató által vállalt összeget tovább fizeti, növeli vagy csökkenti, azonban a szolgáltató felszámolja a számlafenntartási díjat.

 

Összehasonlítás a piacon létező többi nyugdíjbiztosítási termékkel

 

Más, alkalmazotti státuszú szerződőkre optimalizált nyugdíjcélú megtakarítást célzó termékek hátrányai a KATÁS vállalkozókra nézve:

  • A KATÁS vállalkozók számára drágák és jelentős költségei vannak, amelyet minden esetben az ügyféllel fizetettnek ki.
  • Arra alapoznak, hogy van 20% SZJA adójóváírás, de ez sajnos egyáltalán nem garantált a jövőre vonatkozóan, hiszen a jogszabályok bármikor megváltozhatnak. Ha ez megtörténik, onnantól még drágább lesz a díj. Abban az esetben, ha valaki kimeríti a lehetséges SZJA kedvezmény keretét, mint pl. a három vagy több gyermekes szülők vagy azok házastársai (mivel családi és nem egyéni az adókedvezmény), azoknak biztosan magasabb a biztosítás költsége.
  • Kockázatosabb alapokba, csomagokba fektetik be a befizetett összegeket, és ezt a felelősséget is az ügyfélre hárítják, miközben a legtöbb esetben a szerződő egyáltalán nem ért az ilyen típusú befektetésekhez.

 

Miért ajánljuk a KATÁS vállalkozóknak kifejlesztett nyugdíjcélú megtakarítást?

 

Könnyen belátható, hogy KATÁS vállalkozóként csak nagyon alacsony állami nyugdíjra számíthatunk, ezért mindenképpen fontos, hogy minél hamarabb elkezdjük az öngondoskodást.

Ennek a legegyszerűbb formája a havi rendszeres megtakarítás, amelyet kimondottan nyugdíjcéllal tehetünk félre. Akár már havi pár ezer forinttal is érdemes elkezdeni, hiszen az idő és a kamatok mindenképpen a befizetőnek dolgoznak.

 

Miért népszerű a KATÁS vállalkozási forma?

 

2013 januárja óta létezik az egyéni vállalkozók számára egy kedvező adózási forma, a kisadózó vállalkozások tételes adója, azaz a KATA. 2020-ban már 350 ezer fölé emelkedett Magyarországon a KATÁS vállalkozások száma.

 

Milyen előnyök miatt választják egyéni vállalkozóként a KATÁT?

 

Elsősorban azért, mert évi 12.000.000 forintos értékhatárig alanyi adómentességre jogosít, ami azt jelenti, hogy a kiállított számláknak nincsen áfa tartalma, így nem kell áfát fizetnie annak a vállalkozónak, aki ezt az adózási formát választja. Cserébe csak egy havi fix összeget kell befizetni KATA-ként. Főállás esetén jelenleg havi 50 vagy 75 ezer forint – egyéni választás szerint –, míg mellékállásban havi 25 ezer forint a KATA fizetendő összege.

Emellett csak az iparűzési adóval kell számolnia az egyéni vállalkozónak. Az iparűzési adó összege településenként eltérő lehet, de általában évi 50 ezer forintot kell fizetni a helyi önkormányzatnak ezen a jogcímen. Évente egyszer pedig meg kell fizetni a kamarai regisztrációs díjat, ami 5000 forint.

Egy KATÁS vállalkozás elindítása egyáltalán nem bonyolult, az üzemeltetéssel kapcsolatos adminisztráció is egyszerű, ezenkívül 1 hónapostól 2 éves időtartamra szüneteltetni lehet az egyéni vállalkozói tevékenységet (nav.gov.hu), illetve bármikor ki lehet lépni belőle, ha nem jönnek be az előzetes számítások.

 

Ha kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal!

Ha bármilyen kérdése merült fel a témával kapcsolatban, nyugodtan forduljon hozzánk, mi pedig a legjobb tudásunk szerint igyekszünk majd megválaszolni azt.

Segítünk a nyugdíjcélú megtakarítás kiválasztásában is. Vegye igénybe díjmentes tanácsadásunkat, hogy megtalálhassuk az Ön számára legmegfelelőbb megoldást!

További kérdései vannak a KATÁS nyugdíjmegtakarításról? Egyedi igényei vannak?

Írjon nekünk

2020.09.29.

Legutóbbi cikkek

Elérhetőségeink

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

    Üzenet szövege:

    Iratkozzon fel hírlevelünkre!

    Hírlevél felíratkozás

    Amennyiben rendszeresen szeretne értesülni hasonló cikkekről, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!