Pethő Ágota interjú a lakásbiztosítási nyereményjátékhoz2024-03-22T22:59:37+01:00

Pethő Ágota interjú az etienne.hu lakásbiztosítási kampányához kapcsolódó nyereményjátékhoz

A nekünk bizalmat szavazó, lakásbiztosítással vagy lakossági napelemes vagyonbiztosítási szerződéssel rendelkező ügyfeleinknek nyereményjátékot hirdettünk, amelynek nyereménye egy Pethő Ágota (Wannabe Woven Kft.) által készített 2 m hosszú, 70 cm széles selyemsál, választható mintával, díszítéssel és hímzéssel. A nyertes részt vehet a sál elkészítésének teljes folyamatában, a színek kiválasztásától kezdve, a minta megtervezésén és a szövésen keresztül a díszítésekig és végül a kész termék megvalósulásáig. Az elkészült sál egyszeri és megismételhetetlen lesz, saját alkotás, mint egy festmény. A szerencsés nyertes egy kivételes és egyedi művészeti értéket képviselő, de ugyanakkor hordható, viselhető selyemsállal lesz gazdagabb. Riportunkban szeretnénk bemutatni az alkotót, Pethő Ágotát és egy kicsit a készítés folyamatának műhelytitkaiba is betekintést adunk olvasóinknak.

Ágotának az alkotás a kreativitása kifejezése, amely nála a szövésben tud kiteljesedni. De hogy hogyan talált rá erre a csodás szenvedélyre? Megkérdeztük tőle és még sok minden mást is. Tartsanak velünk Ágota csodálatos alkotásai közé!

Selyemsál - Wannabe Woven Szövőstúdió
Pethő Ágota

etienne.hu: – Mikor és hogyan kerültél kapcsolatba először a fonalakkal és a szövéssel?

Pethő Ágota: A babahordozó kendőkkel először a gyermekem születésekor találkoztam, őt hordoztam először szövött kendőben. Már ekkor teljesen elvarázsoltak a fonalak, a festés. Tulajdonképpen úgy estem szerelembe a szövéssel, hogy soha nem próbáltam előtte. 5 évvel ezelőtt hirtelen felindulásból az összes megtakarított pénzemet elköltöttem egy szövőszékre. Rizikós vállalkozás volt, mert egyrészt előtte soha nem festettem fonalat, nem szőttem és mert egy ilyen szövőszék azért elég drága és nagy.

A szövőszék megérkezése előtt elmentem egy workshopra, hogy megtanuljak szőni, de ezt egyáltalán nem élveztem, nem tetszett, nagyon monotonnak gondoltam. A saját szövőszékem megérkezése előtt egy pár fonalat elkezdtem festegetni, amit meg egyszerűen imádtam. Végre olyan dolgot csináltam, ami igazán érdekelt, szép volt és volt eredménye is. Úgyhogy eldöntöttem, hogy belevágok, mindenképpen megpróbálom a szövést, nem fogom feladni. Igazából aztán az első kendő készítésénél már tudtam, hogy ezt nekem találták ki és ez így teljesen más, hogy otthon, a saját festett fonalammal dolgozom és szövök és alkotok. Kezdetben két évig otthon dolgoztam, a szövőszékek gyarapodásával pedig szükségessé vált egy műhely. Mostanra már három szövőszékkel dolgozom, rotációban, hogy ne unjam meg soha, azt, amit csinálok.

A fonal olyan nekem, mint egy vászon. Egy olyan formálható anyag, amivel bármit meg lehet valósítani. Ugyan sokkal nehezebb vele dolgozni és sokkal kiszámíthatatlanabb, mint egy valódi festővászon, de pont ez a szépsége. Van egy elképzelésed, hogy milyen lesz, de azért mégis vannak benne meglepetések, amelyek mindig nagyon szépek.

etienne.hu: – Előzőleg már volt valamilyen kapcsolódásod más művészeti ágakhoz vagy alkotófolyamathoz is?

P.Á.: Mióta az eszemet tudom imádtam alkotni, már óvodás korom óta szépen rajzolok. A művészet és annak a szeretete már egészen kicsi korom óta megvan bennem.

 Építészmérnöknek tanultam először Budapesten, aztán Új-Zélandon 2 évig. Tanulmányaim során sokat tanultunk a művészetekről és ott tanultam először színtant, természetesen nagyon sokat rajzoltunk, festettünk

A szövés elkezdése előtt nagyon sok absztrakt stílusú képet festettem.  A festésben is igazából a színek varázsoltak el, nagyon szerettem a színekkel játszani, a különböző színeket kikeverni.

etienne.hu: – A munkáidat látva, ami legelőször szembetűnik, az a virtuóz színhasználat és a harmónia, ami ezeket a színeket összetartja. Hogyan fogsz neki ezek kiválasztásának egy-egy készülő sálnál?

P.Á.: Egy fonal festése kétféleképpen történhet. Legtöbbször megrendelésre készítem a babahordozó kendőt vagy sálat. Az egyedi megrendelés során nagyon sokat beszélgetek a megrendelővel. Inspirációs képeket keresünk, amiken olyan érzelmek, színek jelennek meg, amit szeretne látni a kendőn is. Sokat beszélgetünk arról is, milyen színeket szeret hordani, mik állnak jól neki. Sokszor segítek is egy inspirációs képet összerakni, hogy a színek a harmóniája meglegyen, hogy ne rakjunk össze olyan színeket, amik annyira nem passzolnak egymással.

Előfordul olyan is, hogy valaki egy zeneszámot ad meg és akkor arra alkotok. Ebben az esetben is megbeszéljük, hogy milyen színekre gondolt az illető, mert nem szeretnék például egy piros sálat adni, ha ő nem ilyenre vágyik. Hiába van egy nagyon jó zeneszám, amiről nekem a piros ugrik be, lehet, hogy neki nem. Úgyhogy a színeket minden esetben egyeztetjük. Olyan kardinális kérdések vannak, hogy a hideg-meleg árnyalatok közül például mit szeret valaki hordani. Sokszor az is elég, ha valaki egy fényképet küld el magáról, mert akkor látom, hogy neki milyen színek fognak jól állni.

Első lépésként tehát van egy képünk nagyon sok színnel, és én ezt a képet festem meg egy fonalra. Ezt fogja a megrendelő még jobban személyre szabni a szövés folyamata közben, azzal, hogy kiválasztja: milyen díszek domináljanak l benne. Legyen-e benne hímzés vagy horgolás? Nagyon különlegessé lehet tenni egy-egy darabot a különböző díszítőelemekkel.

Ha nem egyedi darabot készítek megrendelésre akkor pedig szabadon szárnyal a fantáziám. Ilyenkor úgy érzem, egy-egy színnek ki kell belőlem jönnie és csak a szív vezérel igazából. Automatikusan nyúlok a festékek után és érzem, hogy mi az, amire nekem, az én bensőmnek szüksége van, hogy megfessem. Ez egy másik folyamat, mert ilyenkor nincs inspirációs kép, nincsenek színek meghatározva, egyszerűen csak az érzelem vezérel, visz a kezem. Ezek a kendők általában a legszínesebbek, mégis abszolút harmóniában vannak egymással.

etienne.hu: – Minden készülő darab egyedi és megismételhetetlen?

P.Á.: Minden darab egyedi, minden darab teljesen különleges és megismételhetetlen. Nem is tudnám lemásolni, hiszen a készülő színeket, a festést ennyire nem lehet befolyásolni. Ha mondjuk van 10 méter hasonló festéssel, ott is minden egyes darab egyedi lesz.

Hófehér fonalakat festek meg. A folyamat úgy működik, hogy van 650-800 szál fonal, amelyeket tulajdonképpen egyesével egymás mellé fektetek és úgy festem meg. Ezután amikor felteszem a szövőszékre, ott is pont úgy fog kinézni, mint ahogy én megfestettem. Ez egy nagyon lassú folyamat, kritikus pontja pedig az, hogy hogyan teszem le a fonalat a festéshez.

etienne.hu: – Hogyan zajlik az alkotás? Miből merítesz ihletet, mi inspirál és ezeket aztán hogyan ülteted át a gyakorlatba?

P.Á.: Amikor saját magamtól festek, tehát nem megrendelésre dolgozom (ami egyébként elég ritkán fordul elő), akkor általában a természetből merítek ihletet. Az állatokat nagyon szeretem, az ő színeiket, az élőhelyeiket vagy akár mindkettőt megjeleníteni az alkotásban. Gyakran előfordul, hogy ezeket például rá is hímzem a kendőre.

Nemrég volt például egy tengeri életet visszaidéző sálam, amire bálnákat, rájákat hímeztem, buborékokat és fényt, amely keresztülszűrődik a vízen. A végén az egész csodálatos lett. Így teszem különlegessé a kendőket díszítésekkel, hímzéssel, mintaváltásokkal, ami mindenkinek egyedi, hiszen én szerkesztem meg a mintát minden esetben.

A díszítéseket is akkor készítem el, amikor a kendő fenn van a szövőszéken, szövés közben. Akkor hímzek bele, utólagosan én már nem szoktam hozzányúlni.

etienne.hu: – Mennyi ideig készül egy sál?

P.Á.: A megrendeléstől számítva olyan 1-2,5 hónap, amíg egy sál teljesen elkészül, ami nagyon hosszú időnek tűnik, de hát a munka tényleg ennyi vele.

etienne.hu: – Van esetleg kedvenc részed a készítés folyamatában? A tervezés, az anyagok kiválasztása, az előkészítés vagy maga a szövés?

P.Á.: Minden részét szeretem az alkotásnak, de a legjobban a festést., ez a kedvenc folyamatom. Van egy hosszanti felvetés, amit felteszek a szövőszékre, illetve van egy keresztirányú szál, ez a beszövő, aminek megint csak más a festése, más a színe. Ez utóbbival készítem a mintát a kendőbe, ezzel haladok tulajdonképpen előre a kendő készítésével. Mind a kettőt külön kell festeni. Azt szeretem a legjobban, hogy amikor megfestem a hosszanti felvetést és aztán festek hozzá keresztszálat, a fejemben már abszolút összeáll, hogy hogy fog kinézni ez a kendő.

Amikor látom, hogy megvalósul az, amit elképzeltem és ami ott volt a fejemben, az a legjobb érzés.

etienne.hu: – A nyereményjátékunkban egy általad készített selyemsálat nyerhet egy játékos. Hogyan tud majd bekapcsolódni az alkotásba a szerencsés nyertes?

P.Á.: Már a legelején bekapcsolódik az alkotói folyamatba, tulajdonképpen nem is bekapcsolódik majd, hanem részesévé válik az egész folyamatnak. Az a cél, hogy a végén egy olyan kendőt kapjon, ami ott volt a fejében, amit ő elképzelt. Ezért is van az, hogy a tényleges munkát nagyon sok egyeztetés, beszélgetés előzi meg. Ennek az az eredménye, hogy nagyon jól megismerjük egymást és az ő vágyait, amely alapján a kendő vagy a sál elkészül.

etienne.hu: – Sajnos nekünk csak egy nyertesünk lehet, de mit tehet, aki a gyönyörű munkáidat látva szeretne Tőled sálat rendelni?

P.Á.: A legegyszerűbb, ha megkeres akár telefonon, e-mailben vagy a Facebookon. Utána pedig biztosan sokat kell majd beszélgetnünk és egyeztetnünk. A készítési idő miatt viszont fel kell készülnie egy hosszabb várakozásra.

Nagyon szépen köszönjük az interjút és jó munkát kívánunk!

Pethő Ágota elérhetőségei:

További információk a nyereményről

A részletes nyereményjáték szabályzatot itt tudja elolvasni.

Selyemsál - Wannabe Woven Szövőstúdió

Tekintse meg Lakásbiztosításokkal kapcsolatos cikkeinket is.

Kapcsolat

etienne.hu Biztosítási Alkusz Kft.

Székhely:
1043 Budapest, Tél u. 12. III/7.
Ügyfélszolgálati iroda:
1136 Budapest,
Hollán Ernő u. 28. 4. em. 4. ajtó.
Telefon:
+3670-773-5587
E-mail:
ugyfelszolgalat@etienne.hu
Kapcsolat felvételi űrlap:
Kapcsolat

Hasznos űrlapok

Go to Top