Napelembiztosítás a lakásbiztosításon belül. Mire figyeljünk?

Több bejegyzésben foglalkoztunk már a témával, és igyekeztünk részletesen bemutatni, hogy miért fontos és miért van szükség a napelemek biztosítására, valamint felsoroltuk a napelem biztosításoknál felmerülő tévhiteket és buktatókat is, amelyek hangsúlyozása kiemelt fontosságú, mert a napelem rendszerek esetében nem alkalmazhatóak a szokásos biztosítói kockázatvállalási sztenderdek.

Ebben a bejegyzésben Ön arról olvashat, hogy egy biztosítás megkötésekor vagy akár a már meglévő biztosítás aktualizálásakor milyen részletekre kell kiterjedjen a figyelme, ha az újonnan telepített napelem rendszer biztonságáról, illetve megfelelő biztosításáról szeretne gondoskodni.

 

Meglévő lakásbiztosítás módosítása napelemrendszer telepítése miatt

 

Fontos, hogy a lakásbiztosítási összeget pontosan meg tudjuk határozni, mert alulbiztosítás esetén hiába nagyobb a kárunk, a biztosító csak a szerződésben foglaltak szerint fog téríteni. Emiatt szükséges módosítani a már meglévő lakásbiztosítási szerződést, ha valamilyen fejlesztést, változtatást hajtunk végre az ingatlanon, például napelemrendszert telepítünk a tetőre.

Itt fontos megjegyeznünk, hogy az alulbiztosítás nemcsak a teljes, ún. totálkárok esetén nyújt alacsonyabb kártérítést, hanem részleges károknál is. A valós biztosítási összeg és a kötvényben megadott biztosítási összeg arányában alacsonyabb kártérítést fizet a biztosító.

Tehát ha az alulbiztosítottság fennáll az ingatlanunk esetében, akkor minden káreseményél alacsonyabb kártérítést kaphatunk csak, mint a valós kárunk. Ez az eljárás az aránylagos kártérítés szabályaiból következik.

A biztosítók természetesen fel vannak készülve az olyan teljesen életszerű helyzetekre, mint egy napelemrendszer telepítése, így lehetőség van arra, hogy kiegészítsük a már meglévő biztosításunkat, illetve szerződést módosítsunk, ha emelkedik az ingatlan értéke egy beruházás miatt.

A gyakorlatban sajnos nem egyértelmű, hogy az ingatlan értéke növekszik a napelemes beruházástól.

  • Egyes biztosítók az ingatlan részének tekintik a napelem rendszert, mint akár egy központi fűtésrendszert, amely az ingatlan elválaszthatatlan része,
  • míg más biztosítók ugyanolyan szabadban tárolt ingóságnak tekintik, mint pl. egy kerti bútort.

Az Etienne által javasolt biztosítási megoldás azért egyedi, mert a napelemes rendszereket önálló vagyoncsoportnak tekintjük (nem ingatlan, de nem is ingóság) és ennek megfelelően dolgoztuk ki a rá vonatkozó vagyonbiztosításunkat.

A speciálisan napelemrendszerekre kidolgozott biztosításban ingatlannak tekintjük a napelemes rendszereket az elemi károk szempontjából, mert ugyanazok a fedezetek vonatkoznak rájuk, mint egy épületre. A betörési, rongálási kockázatok szempontjából viszont ingóságnak tekintjük, figyelembe véve azt a fontos szempontot, hogy egy ingatlant nem lehet ellopni, de az ingóságot igen.

Itt jegyezzük meg, hogy nemcsak egy napelemrendszer telepítésekor érdemes átnézni a már meglévő lakásbiztosítást, hanem minden komolyabb változásnál, amely az ingatlant és a benne élő családot érinti.

Egy napelem beépítéssel vagy kazáncserével emelkedik az ingatlan értéke is, de mindenképpen érdemes módosítani a lakásbiztosítási szerződést, illetve a hozzá tartozó kiegészítő lehetőségeket, ha gyermek születik a családba, vagy egy új kisállat kerül a házhoz.

 

napelem biztosítás lakásbiztosításnál

A biztosítás fontos részletei, amelyekre figyelnünk kell

 

  • Ha a már meglévő biztosításhoz kapcsoljuk hozzá az új napelemes rendszer biztosítását, akkor időben informálnunk kell a biztosítót erről a tervünkről. Mindenképp érdemes írásos visszaigazolást is kérni a biztosítótól és azt megőrizni a későbbiekre. Amennyiben biztosítást és biztosító társaságot váltunk, úgy ügyelnünk kell arra, hogy a napelemes rendszer biztosítása az új biztosításban is benne legyen.
  • Ha a lakóépület alápincézett és a napelemes rendszer valamely része ide kerül elhelyezésre, akkor ellenőriznünk kell, hogy az árvízveszélynek kitett alacsonyabban fekvő épületrész is be van-e biztosítva. Az ember nem egyből gondol az árvízkárok említésekor a frissen telepített napelemes rendszerre, mivel ennek a fő része, ami látható, az általában a tetőn van. Azonban az akkumulátorok, az inverterek és egyéb szabályzók vagy kapcsolók lehetnek a pincében is, így a nagy esőzéskor betörő víztől veszélyt jelenthet ezekre a berendezésekre.
  • Belvíz és talajvíz károk is lehetnek, nem csak árvízkárok. Ilyen esetben fontos tudni azt az általános szabályt, miszerint a talajszint alatti helyiségekben nem biztosíthatóak a közvetlenül a talajon tárolt ingóságok. Minimum a talajszinttől 20 cm magas talapzatra kell elhelyezni az ingóságokat, hogy megfeleljenek a biztosítás alapfeltételének.
  • A napelem és napkollektor rendszerekre vonatkozó biztosítás esetén figyeljünk nagyon arra, hogy villámkár esetén ne csak a közvetlen villámcsapás szerepeljen a biztosító által térítendő károk listáján, hanem az ún. indukciós hatás is – lehetőség szerint távolsági korlátozás nélkül – a viharkárok esetén pedig arra, hogy milyen sebességű légmozgás felett térít a biztosító.
  • A hónyomás, a jégverés, a törés- és repedéskár, a lopás és a rongálás minden lehetséges biztosítónál plusz díj ellenében illeszthető a már meglévő vagy akár új biztosításba, a rablás, a rongálás és a betöréses lopás pedig nem minden esetben biztosítható káresemények.
  • Amennyiben a napelemes rendszer kiépítését hitelből finanszírozzuk, akkor a hitelező mindenféleképpen előírja a napelemes rendszer biztosításának megkötését. Járjunk utána a számunkra legkedvezőbb konstrukciónak és válasszuk a legjobb lehetőséget.
  • Mindenképp kérdezzünk rá, hogy milyen módon szerepel a biztosításban a hozamkiesés. Nagyobb károsodás esetén a javítás, illetve a hibaelhárítás olyan jelentős időt vehet igénybe, ami már a megtérülésben is észlelhető lehet. Főleg így van ez, ha a káresemény a nyári időszakban következik be, ezért ezzel már számolni kell és érdemes a biztosításban is.
  • A jelenleg elérhető biztosításváltozatoknál a napelem és napkollektor rendszerek az alapbiztosítások kiegészítéseként, külön díj ellenében biztosíthatók, de így is nagyon fontos megnéznünk, hogy mire vonatkozik és mekkora összegű a biztosítási érték, mert ez nem minden esetben lesz az újjáépítés értéke.

 

Új lakásbiztosítás megkötése napelemrendszer telepítése miatt

 

Már a rendszer beüzemelése előtt érdemes leegyeztetni a biztosítás pontjait a kivitelezővel. Nem mindegy, hogy a kivitelezés időtartamára ki és hogyan felelős a beépített rendszerelemek állapotáért és működőképességéért.

Amennyiben a rendszer szerelése alatt károk keletkeznek, úgy azért a kivitelező a felelős. Ebben az esetben – mint más építkezéseknél is – szokásos a vállalkozói kötelező felelősségbiztosítás megkötése.

Erre érdemes mindenképpen rákérdezni a kivitelezést végző cégnél, ha erre utaló kitételt nem találunk a velük megkötött szerződésben.

napelem szerelése, napelem biztosítás

A napelem rendszerek biztosításánál körültekintően kell eljárni, mert a lakásbiztosítók feltételrendszere rendkívül eltérő.

 

Fontos megjegyeznünk, hogy lakossági ügyfeleknek önálló szerződésként is lehetősége van biztosítást kötni a napelem rendszerre, nem feltétlenül kell egy (új) lakásbiztosítást kötni, amelynek kiegészítő fedezete lenne csak a napelemekre vonatkozó biztosítás.

Biztosítási események a következők lehetnek:

  • elemi károk (tűz, akár elektromos eredetű is, robbanás, villámcsapás, illetve annak másodlagos hatása, vízkár, viharkár, jégverés, hónyomás, sziklaomlás, kőomlás, földcsuszamlás, ismeretlen építmény miatti üregbeomlás, felhőszakadás, ismeretlen járművel való ütközés, földrengéskár, földmozgáskár stb.)
  • vagyon elleni támadás (a napelem rendszer részben vagy egészben történő ellopása, megrongálása, vandalizmussal okozott sérülése, kivéve az esztétikai károkozás).

A biztosító megtéríti a biztosítottnak a káresemények helyreállításával kapcsolatos többletköltségeket is, amelyek a megkötött szerződés hatálya alá eső kár következményeként váltak esedékessé, feltéve, hogy a biztosítási ajánlatban erre a célra külön összeget jelöltek meg.

Szerződéskötés előtt mindenképpen olvassa el a konkrét szerződés biztosítási feltételeit és az előzetesen is elérhető terméktájékoztatók ide vonatkozó pontjait, különös tekintettel az alábbiakra:

  • biztosítási események
  • biztosított vagyontárgyak
  • kizárások
  • mentesülések

 

A napelemrendszerekre vonatkozó biztosítás cégünk ajánlásával

 

A cégünk által kínált speciális napelem biztosítási konstrukció kezelni tudja a napelemes rendszerek technikai fejlődéséből adódó változásokat. Egy bekövetkező kár esetén lehetőség van az aktuális technológiának megfelelő eszközökkel elvégezni a helyreállítást. (A hagyományos vagyonbiztosítások a sérült, megsemmisült vagyontárgy pótlását térítik, így, ha más kerül beépítésre, akkor csökkentik a szolgáltatásukat.)

Cégünk napelem biztosítási terméke ezt a problémát is kezeli, mert a sérült rendszer energiatermelő képességét állítja vissza – függetlenül az aktuális technikai megoldásoktól. Önnek, mint napelem tulajdonosnak, ez a legfontosabb, hiszen csak akkor térül meg a befektetése, ha a rendszer folyamatosan termeli az energiát.

A kárrendezési folyamatba a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség szakembereit is bevonjuk, ezzel csökkentve a reklamációk előfordulását. A biztosítók kárszakértőinek munkáját ezzel ellentétben sajnos sok esetben olyan munkatársak „segítik”, akik nem feltétlenül rendelkeznek naprakész ismeretekkel az aktuális napelemrendszer megoldásokról.

Keressen minket bizalommal, tegye fel kérdéseit és mi készséggel állunk a rendelkezésére, amennyiben napelemeit hosszú távon szeretné biztonságban tudni és a befektetését bosszúságok és elszenvedett károk nélkül szeretné kamatoztatni.

További kérdései vannak a napelem-, napkollektor-biztosításokról? Egyedi igényeire keres megodást?

Írjon nekünk!

2020.07.13.

Legutóbbi cikkek

Elérhetőségeink

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

    Üzenet szövege:

    Iratkozzon fel hírlevelünkre!

    Hírlevél felíratkozás

    Amennyiben rendszeresen szeretne értesülni hasonló cikkekről, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!