Napelemes rendszerek – Az energiafüggetlenséget célzó pályázati lehetőségek 2024-ben

A cégünk által kínált napelem biztosítás egyedülálló a piacon, mert teljes egészében a napelem és napkollektor rendszerekre és az ezekkel kapcsolatban felmerülő biztosítási igényekre lett kidolgozva, valós tapasztalatok és elemzések alapján. A speciális műszaki tartalom és a személyre szabott biztosítási konstrukció segíti ügyfeleinket, hogy maximális biztonságban tudják a befektetésként meghatározható napelem rendszerüket. A nagy körültekintéssel kidolgozott biztosítás csak az etienne.hu Kft.-nél elérhető és köthető meg.

A figyelmünk azonban nem csak a napelemes rendszerek biztosításával kapcsolatos lehetőségekre terjed ki. Igyekszünk naprakészen tájékozódni a háztartások energiahatékony működését elősegítő pályázatokról és a támogatások feltételeiről, amely információkat szeretnénk olvasóink felé is eljuttatni, hogy jó időben értesülve a kiírásokról részt vehessenek azokon.

 

Merre tart a megújuló energiaforrások hasznosítása Magyarországon?

A szegmensben tapasztalható – néha nehezen követhető – változások meglehetősen bizonytalanná és bizalmatlanná tették a megújuló energia használata iránt érdeklődőket. Egy napelemes rendszer olyan nagyságrendű beruházás, amely már komoly terhet róhat egy család költségvetésére, és mint ilyet – felelősen gondolkodó emberként – csak akkor teszünk megfontolás tárgyává, ha biztosítva látjuk a megtérülését, vagy legalábbis láthatjuk, tapasztalhatjuk a hatékonyságát és ha jól tudjuk követni a kapcsolódó költségeinket, kötelezettségeinket. Írásunkkal nem titkolt célunk, hogy növeljük az energetikai fejlesztések iránt érdeklődők bizalmát.

A téma azért is kiemelten fontos, mert Oroszország Ukrajna elleni inváziója az Európai Unió minden országának gazdaságát és társadalmát súlyosan érinti. Már 2022 márciusában megállapodtak az EU vezetői arról, hogy az orosz földgáz, kőolaj és szén importjától való függőségüket fokozatosan igyekeznek megszüntetni. A vezetők felkérték az Európai Bizottságot, hogy készítsen tervet az orosz gáz-, olaj- és szén behozataltól való túlzott mértékű uniós függés mielőbbi csökkentésére. Az Európai Bizottság 2022. május 18-án benyújtotta a REPowerEU tervet.

A REPowerEU elsősorban a tiszta energiára való átállás támogatására és a változásokra könnyebben és gyorsabban reagáló energiarendszer érdekében való összefogásra összpontosít. Az ország minden részét érintő programelemek elsősorban a hálózatok fejlesztését, az ipar zöldítését, a megújuló energiaforrások fokozott hasznosítását és az energiahatékonyság javítását célozzák.

Magyarország energiapolitikája az utóbbi időszakban egyértelműen a megújuló energia részesedésének növelését célozta meg. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2022 éves adatai alapján a villamosenergia-termelést nézve 21,3 százalék a megújuló energiaforrások részesedése, amelynek 61,5 százalékát, azaz a legnagyobb részét a napenergia tette ki.

A hazai támogatási rendszer sikereinek is köszönhetően a naperőműves fejlesztések olyan mértékben felgyorsultak, hogy a 2030-ra tervezett naperőműves kapacitást már várhatóan 2025-2026-ra elérjük, ennek következtében minden bizonnyal a korábbi célkitűzések is felül lesznek vizsgálva. Nagy valószínűséggel a tervezet szerint az eredeti célkitűzést a duplájára, 12 gigawattra fogják emelni.

Az energiaszuverenitást és ellátásbiztonságot erősítő gyarapodás árnyoldala, hogy fokozza a villamosenergia-elosztó rendszer kiegyensúlyozatlanságát. Épp ezért jelenleg az elektromos ellátórendszer korszerűsítése és digitalizálása van az energetikai fejlesztések célkeresztjében, amely a szükséges stabilitás mellett a maximális kapacitás kihasználásához és a hatékonyság növeléséhez egyaránt szükséges.

A másik lehetőség pedig az, hogy a megtermelt energiát a lehető legnagyobb arányban el is használják a helyszínen, amelyhez szükség van az energia tárolására, azaz akkumulátorokra. Ezeket a fejlesztéseket szándékozik támogatni a kormány a következő időszakban.

Napelemes rendszerek – Az energiafüggetlenséget célzó pályázati lehetőségek 2024-ben

 

Milyen napelemes rendszerekre vonatkozó pályázatok lesznek a jövőben?

2024-ben új napelem pályázat indul Napenergia Plusz Program néven. Összesen 75,8 milliárd forint keretösszegű támogatást nyújt a kormány a napelemek telepítésére és a megtermelt energia tárolására, a bruttó elszámolásba kerülő lakossági felhasználók részére.

A napelem pályázat célja, hogy a családok saját maguknak termeljenek megújuló energiát és azt a megtermelés helyszínén tárolják. Így hosszabb időszak alatt tudják felhasználni az általuk termelt zöldenergiát, ezzel együtt a hálózatból vételezett energia sokkal kevesebb lesz.

Tehát az új napelemes pályázat együttesen a napelem rendszerre és az akkumulátoros tárolóra lesz elérhető. A cél ezzel az, hogy a saját háztetőre felszerelt napelemes rendszer közvetlen összeköttetésbe kerüljön egy tárolós akkumulátoros technológiával, előtérbe helyezve a zöldenergia tárolást, az elektromos hálózatba visszatáplálás helyett.

A pontos részleteket és feltételeket még most dolgozzák ki a szakemberek, és a tervek szerint 2024. január 1-től lesz meg az új napelem pályázat kiírása, a Napenergia Plusz Program.

Előzetesen annyi információ tudható, hogy a támogatás legfeljebb 4 kilowatt teljesítményű napelemes rendszerekhez lesz elérhető, az akkumulátoros tároló kapacitása pedig legfeljebb 8 kilowattóra lehet majd. Ezen pályázat segítségével akár 20 ezer otthon is korszerűsítésre kerülhet. A családok olyan vissza nem térítendő támogatást kaphatnak, amely a költségeik 65 százalékát fedezi.

 

Néhány jótanács a kivitelezőválasztás előtt

Az igazán körültekintő kivitelezésnek van egy fontos momentuma, amit sajnos nem mindenki vesz figyelembe: a készülő napelemes rendszert már a kivitelezés fázisában az építésre és a szerelésre is kiterjedő biztosítással lehet (és ajánlott) biztosítani. Mindenképpen érdemes eleve olyan kivitelezőt választani, aki rendelkezik ilyen biztosítással, mert így a saját kockázatait is lefedi, és egy esetleges hibázásnál sem torpan meg – vagy rosszabb esetben – fullad kudarcba a projekt.

Ez utóbbi helyzet már a megrendelőt is meglehetősen negatívan érintheti, hiszen – bár nem tehet róla – előfordulhat az is, hogy a végén a rendszere nem is kerül telepítésre vagy működésképtelen lesz egy olyan kivitelező miatt, aki a saját hibájából kifolyólag nem tudja, vagy nem akarja fedezni a felmerülő károkat. Sajnos még az is előfordulhat, hogy a vállalkozó nem lesz számonkérhető, mert közben csődbe viszi vagy megszünteti a cégét.

Egy hosszas és fáradságos jogi procedúra senkinek sem hiányzik. Ezért már a rendszer beüzemelése előtt érdemes leegyeztetni a biztosítás pontjait a kivitelezővel. Nem mindegy, hogy a kivitelezés időtartamára ki és hogyan felel a beépített napelemrendszer elemek állapotáért és működőképességéért. Amennyiben a rendszer szerelése alatt károk keletkeznek, úgy azért a kivitelező a felelős.

Láthatjuk tehát, hogy erősen ajánlott az építés-, szerelésbiztosítás megkötése. Erre érdemes mindenképpen rákérdezni a kivitelezést végző cégnél, főleg, ha erre utaló megjegyzést nem találunk a velük megkötni tervezett kivitelezési szerződésben.

A biztosítás közvetlenül a munka megkezdésekor vagy az ajánlaton feltüntetett tárgyaknak az építés helyszínén történő lerakásával kezdődik, illetve az ajánlaton feltüntetett időpontban. Fontos tudni, hogy a biztosító kockázatviselése megszűnik a biztosított építmény azon részeire vonatkozólag, amelyeket átvettek, illetve üzembe helyeztek.

Mivel nem mindennapi a beruházás nagyságrendje, erre hosszú távú befektetésként érdemes gondolni, és ennek megfelelően megválasztani a beépítendő anyagokat, a kivitelezőt és a biztosítás formáját is.

Mindenképpen azt ajánljuk, hogy csak olyan kivitelezővel szerződjön, aki rendelkezik építés-, szerelésbiztosítással. Ez egyrészt a telepítési munkák során lefedi a kockázatokat, másrészt a megrendelőnek is biztonságot nyújt a projekt sikeres kivitelezésével kapcsolatban.

 

Napelemes rendszerek – Az energiafüggetlenséget célzó pályázati lehetőségek 2024-ben

 

A napelemes rendszer biztosítása

Tudjuk, hogy a megvalósulás még várathat magára, de amikor már átadásra került a rendszer, érdemes rá vagyonbiztosítást kötni. A napelemrendszerek biztosításának kiválasztásánál igen körültekintően kell eljárni, mert a különböző lakásbiztosítók feltételrendszere teljesen eltérő lehet.

Szerződéskötés előtt mindenképpen olvassuk el a konkrét szerződés biztosítási feltételeit és az előzetesen is elérhető terméktájékoztatók ide vonatkozó pontjait, különös tekintettel az alábbiakra:

  • Biztosítási események (elemi károk: tűz, akár elektromos eredetű is, robbanás, villámcsapás, illetve annak másodlagos hatása, vízkár, viharkár, jégverés, hónyomás, sziklaomlás, kőomlás, földcsuszamlás, ismeretlen építmény miatti üregbeomlás, felhőszakadás, ismeretlen járművel való ütközés, földrengéskár, földmozgáskár stb.); vagyon elleni támadás: a napelem rendszer részben vagy egészben történő ellopása, megrongálása, vandalizmussal okozott sérülése, kivéve az esztétikai károkozás
  • Biztosított vagyontárgyak – A jelenleg elérhető biztosításváltozatoknál a napelem és napkollektor rendszerek az alapbiztosítások kiegészítéseként, külön díj ellenében biztosíthatók, de így is nagyon fontos megnéznünk, hogy mire vonatkozik és mekkora összegű a biztosítási érték, mert ez nem minden esetben lesz az újjáépítés értéke.
  • Kizárások – Egyes kockázatokat a szerződés kizár a biztosítási fedezetből, így bekövetkezésük esetén a biztosító nem fizet, mivel a kizárt eseményt nem tekinti biztosítási eseménynek. Ezek minden esetben előre ismertetésre kerülnek és a biztosítási szerződésbe bele vannak foglalva.
  • Mentesülések – Rendszerint a biztosítást megkötő személy gondatlanságával állnak összefüggésben és minden esetben a biztosítónak kell bizonyítania a mentesülés okát. A szerződésben általában ez az ún. apró betűs rész, de fontos, hogy a figyelmünk kiterjedjen erre is, mert sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha minden ponttal tisztában vagyunk.

 

Az etienne.hu a napelemrendszerekre kidolgozott biztosítások specialistája

Forduljon hozzánk bizalommal, ha fontos Önnek, hogy napelem beruházását megfelelő fedezettel biztosítsa.

Az etienne.hu által javasolt napelem biztosítási megoldás azért egyedi, mert a napelemes rendszereket önálló vagyoncsoportnak tekintjük (amely nem ingatlan, de nem is ingóság) és ennek megfelelően dolgoztuk ki a rá vonatkozó vagyonbiztosításunkat.

speciálisan napelemrendszerekre kidolgozott biztosításban ingatlannak tekintjük a napelemes rendszereket az elemi károk szempontjából, mert ugyanazok a fedezetek vonatkoznak rájuk, mint egy épületre. A betörési, rongálási kockázatok szempontjából viszont ingóságnak tekintjük, figyelembe véve azt a fontos szempontot, hogy egy ingatlant nem lehet ellopni, de az ingóságot igen.

A cégünk által kínált speciális napelem biztosítási konstrukció kezelni tudja a napelemes rendszerek technikai fejlődéséből adódó változásokat is.

Egy bekövetkező kár esetén lehetőség van az aktuális technológiának megfelelő eszközökkel elvégezni a helyreállítást. (A hagyományos vagyonbiztosítások a sérült, megsemmisült vagyontárgy pótlását térítik, így, ha más kerül beépítésre, akkor csökkentik a szolgáltatásukat.)

Cégünk napelem biztosítási terméke ezt a problémát is kezeli, mert a sérült rendszer energiatermelő képességét állítja vissza – függetlenül az aktuális technikai megoldásoktól. Önnek, mint napelem tulajdonosnak, ez a legfontosabb, hiszen csak akkor térül meg a befektetése, ha a rendszer folyamatosan termeli az energiát.

A kárrendezési folyamatba a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség szakembereit is bevonjuk, ezzel csökkentve a reklamációk előfordulását. A biztosítók kárszakértőinek munkáját ezzel ellentétben sajnos sok esetben olyan munkatársak „segítik”, akik nem feltétlenül rendelkeznek naprakész ismeretekkel az aktuális napelemrendszer-megoldásokról.

Keressen minket bizalommal, tegye fel kérdéseit és mi készséggel állunk a rendelkezésére, amennyiben napelemeit hosszú távon szeretné biztonságban tudni és a befektetését bosszúságok és elszenvedett károk nélkül szeretné kamatoztatni!

2023.11.28.

Legutóbbi cikkek

Elérhetőségeink

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

    Üzenet szövege:

    Iratkozzon fel hírlevelünkre!

    Hírlevél felíratkozás

    Amennyiben rendszeresen szeretne értesülni hasonló cikkekről, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!