Vissza Nem Térítendő Napelem Telepítési Pályázat És A Leendő Kivitelező Kiválasztása

Nagy érdeklődést váltott ki a nemrég közzétett „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” elnevezésű pályázat. Az uniós források felhasználásával a magyar állam mintegy 35 ezer családi ház energetikai korszerűsítéséhez járul majd hozzá.

Nézzük, miről szól ez a pályázat, és mire érdemes odafigyelni, amikor kivitelezőt keresünk majd a napelem-, illetve fűtési rendszer telepítéséhez.

100%-ban vissza nem térítendő támogatás napelemrendszerek kiépítésére

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium bejelentése alapján az új, EU-s forrásból finanszírozott „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című pályázatok 2021. december 6-ától adhatók be megyénként ütemezetten.

Két célra lehet 100%-os támogatást igénybe venni 2,9 millió forinttól 11,3 millió forintig terjedően:

  1. Tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás fedezését célzó napelemes rendszer létesítése;
  2. Tetőszerkezetre helyezett napelemes rendszer létesítése, fűtési rendszer elektrifikálása hőszivattyúval, villamosenergia-tároló beépítése és nyílászáró cseréje.

Ki pályázhat?

Nagykorú magánszemély, aki az adott ingatlanban tulajdonnal vagy résztulajdonnal, illetve magyar adóazonosító jellel rendelkezik. Jövedelemhez kötött limit: a 2020. évben jövedelemmel rendelkezők a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelmüknek egy főre jutó összege 0 forint és 4.850.000 forint közé kell esnie. A katás jövedelmet is figyelembe kell venni.

Mire lehet pályázni?

100%-os vissza nem térítendő állami támogatásról van szó. A csupán napelemes rendszert tartalmazó pályázatnál kizárólag saját fogyasztást (a pályázat beadását megelőző elszámolási év fogyasztása alapján meghatározva) lefedő kapacitású rendszert lehet telepíteni, ennek maximális mértéke 5 kWp (kilowattpeak).

A komplex beruházások esetében a napelemre vonatkozó maximális beépített kapacitás szintén 5 kWp, de az ehhez kapcsolódó akkumulátoros kapacitás elérheti a 14 kWh-t is. A meglévő fűtési rendszer kiváltása, illetve hőszivattyús rendszer beépítése esetén a maximális megengedhető fűtési teljesítmény 12 kW.

Mikortól pályázható?

A legkorábbi beadási és lezárási időpontok megyénként változnak:

  • Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megye: 2021.12.06. – 2021. december 27.
  • Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Somogy és Tolna megye: 2021.12.13. – 2022. január 03.
  • Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: 2021.12.20. – 2022. január 10.
  • Budapest és Pest megye: 2021.12.27. – 2022. január 17.

Mekkora összeg igényelhető?

A tisztán napelemes beruházás felső költséghatára 2,9 millió Ft, a komplex projekt maximális költsége 11,3 millió Ft lehet.

Mennyi idő van az engedélyeztetésre?

Ha elnyertük a támogatást, a Támogatói Okirat hatályba lépésétől eltelt 6 hónapon belül el kell indítani az engedélyezési eljárást, ha nincs fázisbővítés. Fázisbővítésnél ez a határidő 12 hónap.

A pályázat szabályrendszere igen komplex, és sok műszaki pontot tartalmaz. Érdemes ezeket átbeszélni a potenciális kivitelezőkkel, akik már alaposan áttanulmányozták a kiírást, és így szakértő segítséget tudnak nyújtani.

További információ a pályázatról itt érhető el.

Egy nem várt hibázás nagy bajt okozhat – kérjen a kivitelezőtől építés-, szerelésbiztosítást

Az igazán körültekintő kivitelezésnek van egy fontos momentuma, amit sajnos nem mindenki vesz figyelembe: a készülő napelemrendszert már a kivitelezés fázisában építés-, szerelésbiztosítással lehet és ajánlott biztosítani.

Mindenképpen érdemes olyan kivitelezőt választani, aki rendelkezik ezzel, mert így saját kockázatait is lefedi, és egy esetleges hibázásnál nem torpan meg – vagy rosszabb esetben – kudarcba fullad a projekt.

Ez utóbbi már a megrendelőt is igen negatívan érintheti, hiszen, bár nem tehet róla, előfordulhat az is, hogy a végén a rendszere nem is kerül telepítésre vagy működésképtelen lesz egy olyan kivitelező miatt, aki a saját hibájából kifolyólag nem tudja vagy nem akarja fedezni a kárt. Sőt még az is előfordulhat, hogy nem lesz számon kérhető, mert csődbe viszi vagy megszünteti a cégét.

Egy hosszas és fáradságos jogi procedúra senkinek sem hiányzik. Ezért már a rendszer beüzemelése előtt érdemes leegyeztetni a biztosítás pontjait a kivitelezővel. Nem mindegy, hogy a kivitelezés időtartamára ki és hogyan felel a beépített napelemrendszer-elemek állapotáért és működőképességéért. Amennyiben a rendszer szerelése alatt károk keletkeznek, úgy azért a kivitelező a felelős.

Ennek kivédésére tehát erősen ajánlott az építés-, szerelésbiztosítás megkötése. Erre érdemes mindenképpen rákérdezni a kivitelezést végző cégnél, főleg, ha erre utaló megjegyzést nem találunk a velük megkötött kivitelezési szerződésben.

Jó tanács:

Mindenképpen azt ajánljuk, hogy csak olyan kivitelezővel szerződjön, aki rendelkezik építés-, szerelésbiztosítással. Ez egyrészt a telepítési munkák során lefedi a kockázatokat, másrészt a megrendelőnek is biztonságot nyújt a projekt sikeres kivitelezésével kapcsolatban.

A biztosítás közvetlenül a munka megkezdésekor vagy az ajánlaton feltüntetett tárgyaknak az építés helyszínén történő lerakásával kezdődik, illetve az ajánlaton feltüntetett időpontban. Fontos tudni, hogy a biztosító kockázatviselése megszűnik a biztosított építmény azon részeire vonatkozólag, amelyeket átvettek, illetve üzembe helyeztek.

Mivel nem mindennapi a beruházás nagyságrendje, erre hosszú távú befektetésként érdemes gondolni, és ennek megfelelően megválasztani a beépítendő anyagokat, a kivitelezőt és a biztosítás formáját is.

A napelemtelepítési projektekkel kapcsolatban további hasznos tanácsokat gyűjtöttünk össze ebben a cikkünkben:

Napelem rendszer telepítése – 7+1 hiba, amit mindenképp el kell kerülni!

A napelemes rendszer biztosítása

Amikor már átadásra került a rendszer, érdemes rá vagyonbiztosítást kötni. A napelemrendszerek biztosításának kiválasztásánál igen körültekintően kell eljárni, mert a különböző lakásbiztosítók feltételrendszere teljesen eltérő lehet.

Szerződéskötés előtt mindenképpen olvassuk el a konkrét szerződés biztosítási feltételeit és az előzetesen is elérhető terméktájékoztatók ide vonatkozó pontjait, különös tekintettel az alábbiakra:

  • Biztosítási események (elemi károk: tűz, akár elektromos eredetű is, robbanás, villámcsapás, illetve annak másodlagos hatása, vízkár, viharkár, jégverés, hónyomás, sziklaomlás, kőomlás, földcsuszamlás, ismeretlen építmény miatti üregbeomlás, felhőszakadás, ismeretlen járművel való ütközés, földrengéskár, földmozgáskár stb.); vagyon elleni támadás: a napelem rendszer részben vagy egészben történő ellopása, megrongálása, vandalizmussal okozott sérülése, kivéve az esztétikai károkozás
  • Biztosított vagyontárgyak – A jelenleg elérhető biztosításváltozatoknál a napelem és napkollektor rendszerek az alapbiztosítások kiegészítéseként, külön díj ellenében biztosíthatók, de így is nagyon fontos megnéznünk, hogy mire vonatkozik és mekkora összegű a biztosítási érték, mert ez nem minden esetben lesz az újjáépítés értéke.
  • Kizárások – Egyes kockázatokat a szerződés kizár a biztosítási fedezetből, így bekövetkezésük esetén a biztosító nem fizet, mivel a kizárt eseményt nem tekinti biztosítási eseménynek. Ezek minden esetben előre ismertetésre kerülnek és a biztosítási szerződésbe bele vannak foglalva.
  • Mentesülések – Rendszerint a biztosítást megkötő személy gondatlanságával állnak összefüggésben és minden esetben a biztosítónak kell bizonyítania a mentesülés okát. A szerződésben általában ez az ún. apró betűs rész, de fontos, hogy a figyelmünk kiterjedjen erre is, mert sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha minden ponttal tisztában vagyunk.

Az etienne.hu a napelemrendszerekre kidolgozott biztosítások specialistája

Forduljon hozzánk bizalommal, ha fontos Önnek, hogy napelem beruházását megfelelő fedezettel biztosítsa.

Az etienne.hu által javasolt napelem biztosítási megoldás azért egyedi, mert a napelemes rendszereket önálló vagyoncsoportnak tekintjük (amely nem ingatlan, de nem is ingóság) és ennek megfelelően dolgoztuk ki a rá vonatkozó vagyonbiztosításunkat.

speciálisan napelemrendszerekre kidolgozott biztosításban ingatlannak tekintjük a napelemes rendszereket az elemi károk szempontjából, mert ugyanazok a fedezetek vonatkoznak rájuk, mint egy épületre. A betörési, rongálási kockázatok szempontjából viszont ingóságnak tekintjük, figyelembe véve azt a fontos szempontot, hogy egy ingatlant nem lehet ellopni, de az ingóságot igen.

A cégünk által kínált speciális napelem biztosítási konstrukció kezelni tudja a napelemes rendszerek technikai fejlődéséből adódó változásokat is.

Egy bekövetkező kár esetén lehetőség van az aktuális technológiának megfelelő eszközökkel elvégezni a helyreállítást. (A hagyományos vagyonbiztosítások a sérült, megsemmisült vagyontárgy pótlását térítik, így, ha más kerül beépítésre, akkor csökkentik a szolgáltatásukat.)

Cégünk napelem biztosítási terméke ezt a problémát is kezeli, mert a sérült rendszer energiatermelő képességét állítja vissza – függetlenül az aktuális technikai megoldásoktól. Önnek, mint napelem tulajdonosnak, ez a legfontosabb, hiszen csak akkor térül meg a befektetése, ha a rendszer folyamatosan termeli az energiát.

A kárrendezési folyamatba a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség szakembereit is bevonjuk, ezzel csökkentve a reklamációk előfordulását. A biztosítók kárszakértőinek munkáját ezzel ellentétben sajnos sok esetben olyan munkatársak „segítik”, akik nem feltétlenül rendelkeznek naprakész ismeretekkel az aktuális napelemrendszer-megoldásokról.

 

Keressen minket bizalommal, tegye fel kérdéseit és mi készséggel állunk a rendelkezésére, amennyiben napelemeit hosszú távon szeretné biztonságban tudni és a befektetését bosszúságok és elszenvedett károk nélkül szeretné kamatoztatni.

2021.11.10.

Legutóbbi cikkek

Elérhetőségeink

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

    Üzenet szövege:

    Iratkozzon fel hírlevelünkre!

    Hírlevél felíratkozás

    Amennyiben rendszeresen szeretne értesülni hasonló cikkekről, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!