Napelem élettartam – Mennyire tartós egy napelem rendszer?

Mennyi egy napelem élettartama? Mitől függ egy egész napelem rendszer élettartama? Melyik típus mit tud? Ezekre a kérdésekre keressük a választ bejegyzésünkben.

Valószínűleg nem mondunk újdonságot senkinek sem azzal, ha kijelentjük, hogy az ismert és elérhető energiakészleteink végesek, a fosszilis energiahordozók szén-dioxid kibocsátása egyre inkább erősíti a nem kívánt klímaváltozást, így egyre fontosabbá és hangsúlyosabbá válik a megújuló energiák hasznosítása és az azokra való fokozatos áttérés.

A klímaváltozás ütemének lassításában és a kezelhetetlenné válásának megakadályozásában fontos szerepe lehet a napenergiának és a segítségével előállított közvetlenül felhasználható energiának.

A háztartásokban is alkalmazható napelem rendszerek a Nap erejét használva állítanak elő energiát, amely alapos tervezés és tervszerű kivitelezés után képes lehet fedezni egy teljes családi ház szükségleteit.

Magyarországon a napsütéses órák száma eléri a 1900–2200 óra/év átlagot, amely már kifejezetten magasnak számít az európai átlagot tekintve. Ezek a számok azt jelentik, hogy az év minimum nyolc hónapjában, márciustól októberig napkollektorokkal és napelemekkel az otthon számára szükséges energiamennyiség teljes egészét előállíthatjuk.

napelem élettartama

Mindezen tények ellenére még mindig vannak olyanok, akik legszívesebben mindenkit lebeszélnének arról, hogy napelemes rendszert építsenek a háztetőre.

Az egyik ellenérv az, hogy a napelem rendszerek nem elég tartósak, az élettartamuk nem elegendő ahhoz képest, hogy mennyi a megtérülési idejük.

Ebben a cikkben a tartósság szempontjainak jártunk utána, illetve annak, hogy milyen döntésekkel tudjuk befolyásolni a saját rendszerünk élettartamát, illetve annak minél tartósabb voltát.

 

A napelem rendszer részei és azok várható élettartama

 

Egy napelem rendszer több olyan összetevőből áll, amelyeknek mind a tartóssága, mind az élettartama eltérő, illetve mivel más szempontok szerint kell megfelelniük ezen kritériumoknak, érdemes ezeket külön részletezni, hogy eszerint tudjunk számolni velük.

 

Napelem cellák

 

Egy átlagos napelem az alábbiakból áll:

  • szilícium napelem cellák,
  • fém keret,
  • edzett üveg borítás,
  • vezetékek az áram átviteléhez.

 

A rendszer nem tartalmaz mozgó alkatrészt, növelve ezzel a várható élettartamot.

A napelemeket az utóbbi időben már 35-40 éves időtartamra tervezik, illetve az elvárható minimum élettartamuk is 25 év.

napelem cellák

Ez az időtartam csak egy elméletben meghatározott szám, vagyis ez az a teljesítménygarancia időtartam, amit a napelem gyártók hivatalosan is vállalnak a paneljeikre.

A napelemek természetesen olyan – akár szélsőséges időjárást is jól tűrő – anyagokból állnak, amelyek ellenállnak a jégesőnek is, ettől függetlenül minden napelem rendszert ajánlatos biztosítási védelemmel is ellátni.

Talán a leggyakrabban előforduló napelem rendszereket érő kár a viharkár. Bár a napelem védőüvege edzett, szélsőségesebb esetekben azonban előfordulat, hogy ez sem véd meg a nagyobb jégdaraboktól és a lehulló faágaktól, ilyenkor a napelem törhet, ami sajnos nem javítható, a paneleket egészben cserélni kell.

A napelemek hatékonyságát és ezáltal a garantált teljesítményét csökkentheti, ha a meleg nyári napokon extrém mértékben felhevülnek, éppen ezért körültekintően kell bánni a tetőbe épített panelekkel és a cserép helyett felhasznált napelemekkel, mert ezek ugyan jóval esztétikusabbak a tartószerkezetre szerelt társaiknál, de előfordulhat, hogy nem tudják biztosítani a megfelelő termelést, mivel folyamatosan a vártnál nagyobb hőterhelést kapnak, kivédhetetlenül.

Tenger mellett figyelni kell a levegő emelkedett sótartalmára, állattartó telepek környezetében pedig a levegő ammónia tartalmára, mert ezek mind károsíthatják a napelemeket, ha azok nem rendelkeznek ezen kémiai elemek elleni védelemmel.

A felsorolásban szereplő behatások csökkenthetik a napelem rendszer előre meghatározott várható élettartamát, ezért az ezekre az eshetőségekre való odafigyelés fokozottan javasolt.

napelem védelme

Inverter

 

Egy profi kivitelezővel kiépített napelemes rendszer – legyen szó akár sziget üzemű, hálózatra kapcsolt vagy hibrid rendszerről – működése során, ami az előbbiekben említett 35-40 éves időtartam, általában minimum egy inverter cserével kalkulálni kell.

Bár a napelem rendszerek teljes bekerülési költségéhez képest az inverterek ára a teljes összeg 15-20%-át teszi ki, fontos tényező lehet, már csak azért is, mert a gyártók többnyire csak 5 év garanciát vállalnak rájuk, még akkor is, ha tudjuk, hogy a jelenleg kapható inverterek élettartama a tapasztalatok alapján akár 10-15 év is lehet.

 

Tartószerkezet

 

A tartószerkezet egy fontos és nem elhanyagolható része a napelem rendszereknek, hiszen hiába gondoljuk, hogy a rendszerünk akár 30 évet is gond nélkül „kibír”, ha az átszerelés pár év múlva esedékessé válik a tartószerkezet nem megfelelő tartóssága miatt.

napelem tartószerkezet minőség

A napelem rendszerek telepítésénél az egyik legfontosabb kérdés a rögzítés minősége, mivel akár 35-40 évre tartós, erős és az esetenként szélsőségesbe forduló időjárásnak ellenálló rögzítést és alapot kell biztosítani.

A tartószerkezet hosszú távon is korróziómentes és sértetlen kell, hogy maradjon, ennek érdekében legtöbbször alumínium és/vagy rozsdamentes acél elemeket építenek be, megfelelő saválló réteggel bevonva.

 

Akkumulátor (sziget üzemű rendszer esetén)

 

A sziget üzemű rendszer egy teljesen független és önálló áramellátó rendszer, alkalmazása csak akkor ajánlott, ha nincs villamos hálózat, amire csatlakozni lehet vagy abban az esetben, ha a szükséges csatlakozás kiépítése nagyon drága lenne.

Ebben az esetben a megtermelt, de azonnal fel nem használt villamosenergia tárolása akkumulátorok segítségével történik.

Az akkumulátorok ára – a teljes rendszer bekerülési költségéhez képest – magas és a várható élettartamuk nem túl hosszú, számolni kell az 5-6 évenkénti cseréjükkel.

További nehézséget okozhat, hogy az akkumulátorban tárolt áramot a speciális sziget üzemű inverter 230V/50Hz-re visszaalakítja, amit már a háztartásban előforduló elektromos berendezésekkel tudunk használni, viszont a villamosenergia tárolása rontja a hatásfokot.

Az akkumulátorok miatt a napelemes rendszer fokozottabb odafigyelést, rendszeres karbantartást és gondozást igényel.

A téli hónapokban pedig az akkumulátorok esetleges mélykisülése azok tönkremenetelét eredményezheti.

A sziget üzemű napelemes rendszer előnye, hogy nem függ a hálózattól, de a téli hónapokban kizárólagosan napelem rendszerrel nem biztosítható a 100%-os áramellátás, szükség lehet egy generátorra is.

 

A különböző napelem típusok összehasonlítása

 

A napelemes rendszerek átlagosan tervezett élettartama 20-25 év, ezt veszik alapul a betáplálási támogatások is a legtöbb európai országban, és a bankok is legtöbbször 20 évvel számolnak az üzleti tervekben, nagyobb erőműveknél. De hogy is néznek ki egymáshoz képest a várható élettartamok és más mutatók, ha összehasonlítjuk a napelem típusokat?

Készítettünk egy táblázatot, amely megmutatja ezt:


Napelem típusok Monokristályos Polikristályos Vékonyréteg Hibrid
Hatásfok 15-19% 13-18% 6-8% 17-21%
Teljesítmény garancia 25-30 év 25-30 év 10-15 év 15-20 év
Élettartam több mint 30 év több mint 30 év 15 év 25 év
Előnyök élettartam olcsóbb, mint a monokristályos kevésbé érzékeny, jól hasznosítja a szórt fényt is hőre kevésbé érzékeny, legjobb teljesítmény/felület arány
Hátrányok hőre és árnyékra érzékeny hőre és árnyékra érzékeny rövidebb élettartam a legdrágább változat

 

Az itt leírtakból is látszik, hogy egy napelem rendszer kiépítése komoly, hosszú távra szóló befektetés és elköteleződés a környezettudatos energia irányába, és mint ilyen „megérdemli”, hogy a körültekintő tervezés majd kivitelezés után (sőt, inkább már közben) megfelelő biztosítással lássuk el, ahogy azt a házunk vagy akár az autónk esetében már automatikusan tesszük.

A témával kapcsolatban felmerülő kérdéseire igyekszünk kielégítő válaszokat adni és megtalálni az Ön számára legmegfelelőbb biztosítási megoldást, keressen bennünket bizalommal!

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

2019.08.26.

Legutóbbi cikkek

Elérhetőségeink

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

    Üzenet szövege:

    Iratkozzon fel hírlevelünkre!

    Hírlevél felíratkozás

    Amennyiben rendszeresen szeretne értesülni hasonló cikkekről, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!