Mire figyeljünk, ha lakásbiztosítást kötünk?

Mire figyeljünk, milyen információt adjunk meg, amikor a biztosítási igényünket megfogalmazzuk egy lakásbiztosítás kapcsán?

 

Elkezdtünk egy minden biztosítási témát átfogó cikksorozatot, melynek első részében elindultunk az alapoktól és tisztáztunk néhány biztosításokkal kapcsolatos fogalmat, valamint meghatározást.

A második részben arról volt szó, hogy milyen nehéz ügyfélként megfogalmaznunk, hogy milyen biztosítási igényünk van és kiderült az is, hogy mi a különbség egy biztosítási ügynök és egy alkusz között, valamint az, hogy hogyan keressünk jó biztosítási megoldásokat.

Ebben a részben – amely a sorozat harmadik darabja – a lakásbiztosítások témakörét járjuk körbe, végső soron azt a célt szem előtt tartva, hogy olvasóink számára egy jó szerződés megkötése reális lehetőség legyen és egy káresemény bekövetkezése se okozzon rémálmokat vagy teljes csődöt.

 

A lakásbiztosítás tartalma

 

A lakásbiztosítás nem kizárólag egy vagyonbiztosítás, a hozzá kapcsolódó szolgáltatások igen összetettek lehetnek. Ezért is fontos, hogy ügyfélként tökéletesen tisztában legyünk vele, hogy az aktuálisan megkötött biztosításunk mire terjed ki és milyen szolgáltatásokért fizetünk a meghatározott díjban.

Csak olyan szolgáltatásért érdemes plusz díjat fizetni, amelyre tényleg szükségünk van.

A lakásbiztosítás rendkívül hasznos, amennyiben bekövetkezik egy káresemény az ingatlanunkban. Ezzel szemben értelmetlenül megterhelő lehet anyagilag, ha olyan szolgáltatásokért fizetünk a díjjal, amelyre nincs is szükségünk.

Ennél még rosszabb az a helyzet, amikor úgy gondoljuk, hogy valami biztosítva van, de amikor megtörténik a baj, a biztosítótól kell megtudnunk, hogy arra a konkrét esetre bizony nem fizetnek, vagy csak olyan mértékben, amely jelentősen elmarad a valódi kár mértékétől.

A lakásbiztosítás tartalmával azért is jó tisztában lenni, mert azon kívül, hogy felesleges dolgokért adunk ki pénzt, az is előfordulhat, hogy a biztosítás időtartama alatt korábban már elszalasztottunk olyan káreseményeket bejelenteni, amiket pedig kifizetett volna a biztosító, mert benne van a szerződésben. 

 

Mire jó egy lakásbiztosítás?

 

A lakásbiztosítás biztosítja az ingatlant és az ingóságokat is. Az alap biztosításban általában

  • a villámcsapás okozta másodlagos károk,
  • a füstkár,
  • a beázás
  • és a tűz okozta károk tartoznak bele,
  • illetve előfordul olyan biztosító is, amely a betörést, a lopást és a garázdaságot is ide sorolja.

 

Az alap dolgok mellett számos más kockázatra is biztosítható egy ingatlan, a benne lévő ingóságok, a garázs, vagy a melléképület. 

Lehetőség van arra is, hogy egy dugulás bekövetkezése esetén, annak elhárítási költségeit a biztosító állja, vagy akár azt is vállalja, hogy átalánydíjat térít a szerződő számára, ha bármilyen szolgáltatás 6 órát meghaladóan igazoltan kimarad a biztosítás tárgyát képező ingatlanban.

Csőtörés esetére is megoldást nyújthat egy lakásbiztosítás. Ezzel kapcsolatban akár az elfolyt víz árát is kifizetheti a biztosító.

csőtörés kár, lakásbiztosítás

Lehetséges olyan eset is, hogy egy forró nyári napon elmegy az áram és hosszabb ideig nem is tudják elhárítani a hibát az áramszolgáltató munkatársai, ezért a mélyhűtőben tárolt élelmiszerek megromlanak.

Ebben az esetben, ha olyan a lakásbiztosítás, ami tartalmazza ezt a káreseményt is, akkor az élelmiszerek pótlását a biztosító megtérítheti.

Itt fontos megjegyeznünk azt is, hogy akik 10-20 éve kötöttek a lakásbiztosítást, jó, ha arra is fordítanak figyelmet, hogy a szerződést 3-4 évente felülvizsgálják vagy felülvizsgáltassák, hiszen éppen úgy, ahogy az ingatlanok értéke változik, úgy a lakásbiztosítások is fejlődnek.

Ráadásul a lakásbiztosításokat is indexálják (évente emelik a díját az infláció mértékével), így az is lehetséges, hogy sokkal kedvezőbb áron lehet megkötni egy új szerződést, amennyiben valaki hajlandó váltani.

 

Kiegészítő biztosítási lehetőségek a lakásbiztosításon belül

 

Az eddigieken kívül akár jóval több is lehet egy lakásbiztosítás. A különböző biztosítóknál különböző plusz szolgáltatások is elérhetőek, ezért is fontos, hogy a választásnál körültekintően járjunk el.

A lakásbiztosításba beleépíthetünk például baleset vagy egészségbiztosítást is, amely nem csak a biztosítást megkötő személyre, de a vele egy háztartásban élőkre is kiterjedhet.

Így, ha közülük valakit baleset ér vagy esetleg súlyosabb betegséggel kell megküzdeniük, akkor a biztosító a szerződésben foglaltak szerint ilyen esetekben is téríteni fog. Természetesen azt előre érdemes kiszámolni, hogy ezek a többlet szolgáltatások megérik-e a rájuk fordított pénzt, vagy sem.

 

Balesetbiztosítás

A balesetbiztosítás keretein belül vállalhatja a biztosító, hogy egy meghatározott összeget kifizet a szerződőnek vagy a biztosítottaknak az alábbi esetekben:

  • baleseti halál,
  • baleseti eredetű maradandó egészségkárosodás,
  • baleseti műtéti térítés
  • vagy balesetből eredő csonttörés.

 

Egészségbiztosítás

Az egészségbiztosítás körébe beletartozhat akár a bármely okú

  • haláleset,
  • a műtéti térítés
  • vagy a kórházi napi térítés is.

 

Fontos megjegyeznünk, hogy a balesetbiztosítással együtt sem tud helyettesíteni egy teljes körű kockázati életbiztosítást, de egy kisebb, átmeneti segítséget jelenthet a legtöbb esetben. Érdemes utánaszámolni, hogy megéri-e.

 

Utazás

Amennyiben valaki gyakran utazik, utasbiztosítást köt. Ha pedig az utazásokra is kiterjedő lakásbiztosítása van, akkor utasbiztosítást nem feltétlenül kell külön kötnie, bár ennek ellenére mégis célszerű, mivel általában az utasbiztosítások sokkal több, célzott szolgáltatást tartalmaznak.

Egy autós utazás keretében még az autósegélyt is tartalmazhatja a biztosítás, de arra is van lehetőség, hogy az üdülésre elvitt ingóságainkat biztosítsuk.

 

Egyéb biztosítási szolgáltatások

Egy olyan házban, amihez birtok méretű telek is tartozik és esetleg még gazdálkodásra is alkalmas, akár a háziállatok elvesztése vagy termésveszteség esetén is kérhető a biztosító segítsége, vagy egy nagyobb vihar után a birtok veszélytelenítésének költségeit is biztosíthatja.

Ezeken kívül a hőszivattyút, napkollektort és napelemet is biztosíthatjuk, ezzel kapcsolatban ajánljuk magunkat és speciálisan a napelem rendszerekre kifejlesztett biztosítási konstrukciónkat.

 

Gyors segítség a bajban

Mindezeken kívül akár 0–24 órás telefonos ügyfélszolgálat is a segítségünkre lehet, amely szolgáltatásra szintén a lakásbiztosításon keresztül tehetünk szert.

Ez főleg akkor lehet hasznos, ha az éj közepén olyan kárunk keletkezik, amit azonnal el kell hárítani. Ilyenkor a megadott telefonszámot felhívva, azonnali segítséget kaphatunk.

lakásbiztosítás, telefonos támogatás

A legjobb biztosítás a legjobb áron

 

Az első és legfontosabb szempont, hogy csak olyan szolgáltatást tegyünk bele a lakásbiztosítás szerződésbe, amelyre ténylegesen szükségünk van, vagy várhatóan szükségünk lesz. Ha nincs kutya a háznál, akkor például teljesen felesleges, hogy ebtartói felelősségbiztosításra is fizessünk. Ha pedig nincs autónk, a lakásbiztosításban nem kell az autósegély biztosítás.

 

A számítás alapja

 

A lakásbiztosítás díját az adott épülethez vagy lakáshoz mérve, a biztosított személyeket belekalkulálva, a szolgáltatásokkal együtt számítják ki.

Érdemes kihasználni az akciókat, de azért vigyázni is kell velük. A biztosítók sokszor meghirdetnek különböző akciókat, amikkel próbálják magukhoz édesgetni az ügyfeleket.

Észnél kell lennünk, hiszen csak azért, mert akciót meghirdettek, egyáltalán nem biztos, hogy tényleg ott találjuk meg a legjobb lakásbiztosítást.

Sokszor kapcsolják össze a különböző biztosítási termékeket az együttes eladás reményében. Ezt úgy kell elképzelni, hogy ha valaki köt egy biztosítónál egy életbiztosítást, akkor olcsóbban kapja meg a lakásbiztosítást, mint abban az esetben, ha csak az utóbbit kötötte volna.

Ezzel szintén muszáj óvatosan bánni, mivel ez csak akkor éri meg, ha tényleg annál a biztosítónál, azt a biztosítást szeretnénk megkötni feltétlenül. Ebben az esetben jól jöhet, hogy még a lakásbiztosítás is akciós mellé.

 

Még egy fontos tipp, hogy nehogy rosszul járjunk:

Bármennyire is kényelmes elérési módozat a számunkra az internet, nem feltétlenül online fogjuk kapni a legjobb ajánlatot. Jobban járunk, ha felkeresünk egy alkusz céget, akik kifejezetten a számunkra kialakított, kedvezményekkel együtt számított, személyre szabott ajánlatot tudnak adni.

 

A lakásbiztosítás felmondása, váltása, cseréje

 

A lakásbiztosítást a biztosítási évforduló előtt legalább 30 nappal lehet felmondani és az erről szóló nyilatkozatot mindenképpen írásban kell elküldeni a biztosítónak. Ügyelni kell arra is, hogy ez az írásos felmondás ezen időszakon belül biztosan be is érkezzen a biztosítóhoz.

A biztosítóváltás is hasonlóan zajlik. Évforduló előtt legalább 30 nappal el kell juttatni a szerződés felmondását a társasághoz, majd ezek után megkötni a következő szerződést.

Így lehetőség van arra, hogy az előző biztosítás megszűnése napjától már egy másik lakásbiztosítás legyen érvényes az adott ingatlanra.

lakásbiztosítás tippek

 

A lakásbiztosításhoz kapcsolódó alapfogalmak

 

1. Szerződési feltételek

Az a dokumentum, amely minden a biztosításra vonatkozó adatot, kifejezést és feltételt tartalmaz. Fontos, hogy mindig olvassuk el, mielőtt aláírjuk a szerződést, mivel a lakásbiztosítások esetében a szolgáltatások pontos leírásáról, a kizárásokról, a kivételekről és a kockázatokról is ebből tájékozódhatunk.

 

2. Alulbiztosítás

Ebben az esetben a kifizetendő biztosítási összeg a gyakorlatban alacsonyabb, mint a biztosított vagyontárgy valódi értéke. Tehát az ingatlan a piaci értéknél alacsonyabb összegre van biztosítva. Egy esetleges kár esetén, ha megállapítást nyer, hogy az ingatlan értékének csak a 70%-a van biztosítva, akkor az adott kárnak is csak a 70%-át fogja kifizetni a biztosító.

 

3. Túlbiztosítás

Az alulbiztosítás ellentéte, amikor a biztosítási összeg nagyobb, mint az ingatlan tényleges értéke. Így a biztosítási szerződésnek az a része, amely a tényleges érték fölötti összegre vonatkozik, semmisnek tekintendő.

 

4. Hasznos alapterület

Az alapterületnek azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m.

 

5. Épület

Olyan szerkezetileg önálló építmény, amely a környező külső tértől épületszerkezetekkel részben vagy egészben elválasztott teret alkot, és ezzel az állandó vagy időszakos tartózkodás, illetőleg használat feltételeit biztosítja. A melléképület is ide tartozik.

 

6. Építmény

Olyan ingatlan jellegű műszaki alkotás, amely a talajjal való egybeépítés, alapozás révén jött létre, a talajtól csak anyagaira, szerkezeteire való szétbontás után távolítható el, ezáltal azonban eredeti rendeltetésének megfelelő használatra alkalmatlanná válik.

 

7. Általános háztartási ingóság

Mindazon vagyontárgyak összessége, melyek egy háztartásban általánosan előfordulnak, a biztosítottak személyes használatára vagy fogyasztására szolgálnak.

 

Szolgáltatásokkal kapcsolatos fogalmak

 

1. Tűzkár

Biztosítási eseménynek minősül, ha az öntápláló lánggal való égés nem rendeltetésszerű tűztérben keletkezik, vagy ott keletkezik, de azt elhagyja és saját erőből továbbterjedni képes, ezzel a biztosított vagyontárgyakban kárt okoz.

 

2. Robbanásból származó kár

Valamely gázok, porok vagy gőzök terjeszkedési törekvésén alapuló, hirtelen lezajló erő-megnyilvánulási folyamat által okozott roncsolási kár.

 

3. Viharkár

15 m/s (54 km/h) küszöbértéket elérő, vagy azt meghaladó sebességű, időjárás miatti légmozgások vagy e légmozgások által elsodort tárgyak a biztosított vagyontárgyakban kárt okoznak.

 

4. Felhőszakadás okozta kár

Ha a kockázatviselés helyén lehullott csapadék 20 perc alatt mért mennyiségéből számított átlagos intenzitás mértéke a 0,5 mm/perc értékét elérte, illetve meghaladta, vagy 24 óra alatt a 30 mm-t elért, illetve meghaladta azt.

 

5. Villámcsapás (elsődleges hatása) okozta kár

Biztosítási eseménynek minősül, ha a biztosított vagyontárgyába közvetlenül becsapódó villám vagy gömbvillám pusztító ereje, vagy hőhatása kárt okoz a biztosított vagyontárgyban.

 

6. Villámcsapás másodlagos hatása okozta kár

Biztosítási eseménynek minősül, ha a villámcsapás miatt keletkező túlfeszültség, vagy indukció az elektromos gépekben, készülékekben és berendezésekben kárt okoz.

 

7. Vízkár

Biztosítási eseménynek minősül, ha az épület külső határoló falába beépített, vagy azon belül lévő, használati-, csapadék-, szennyvíz vezetékek, a csatlakozó melegvíz-szolgáltató, és központi fűtés rendszerek, klímaberendezések meghibásodnak, emiatt pedig a kiáramló folyadék a biztosított vagyontárgyakban kárt okoz.

 

Összefoglalás a lakásbiztosításokkal kapcsolatos tudnivalókról

 

Az összehasonlításukra is érdemes kellő időt szánni, mivel nagy különbségek lehetnek a különböző biztosítók ajánlatai között.

Kérjünk fel alkuszt a lakásbiztosítás megkötésére, de ebben az esetben se felejtsük el átolvasni a szerződési feltételeket, mielőtt megkötjük a szerződést. 

 

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

2019.12.04.

Legutóbbi cikkek

Elérhetőségeink

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

    Üzenet szövege:

    Iratkozzon fel hírlevelünkre!

    Hírlevél felíratkozás

    Amennyiben rendszeresen szeretne értesülni hasonló cikkekről, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!