Lakásbiztosítás napelemre: meglévő biztosítás módosítása, új biztosítás megkötése. Mire figyeljünk?

Ennél aktuálisabb már nem is lehetne ez a téma, hiszen 2021-ben minden eddiginél több lehetősége lesz a magyar háztartásoknak napelemes rendszerekkel felszerelni és ezáltal korszerűsíteni az otthonukat.

Az energiaszegénység kockázatának leginkább kitett 87 ezer család kaphat Magyarországon – várhatóan vissza nem térítendő – EU-s támogatást 2021 nyarától. Ennyi háztartásból 70 ezer napelemeket telepíthet, 17 ezer pedig a napelemet a fűtési rendszerek korszerűsítésével összekapcsolva juthat támogatáshoz.

Már eddig is sokan választották a napelemrendszereket a fűtési rendszerük vagy akár a villamosenergia hálózatuk fejlesztésére, ezzel növelve az otthonuk értékét ezzel a komoly beruházással.

A biztosítók természetesen fel vannak készülve az olyan teljesen életszerű helyzetekre és változásokra, mint egy napelemrendszer telepítése, így lehetőség van arra, hogy kiegészítsük a már meglévő lakásbiztosításunkat, illetve szerződést módosítsunk, ha emelkedik az ingatlan értéke egy ilyen jellegű beruházás miatt. Nézzük meg, hogy milyen lehetőségeink vannak, ha az újonnan telepített napelemrendszerünkre szeretnénk biztosítást kötni.

 

Már van biztosításom. Mire figyeljek, hogyan egészíthetem ki a már meglévő szerződésemet?

 

Itt érdemes megjegyeznünk, hogy nem csak egy napelemrendszer telepítésekor érdemes átnézni a már meglévő lakásbiztosítás szerződést, hanem minden komolyabb változásnál, amely az ingatlant és a benne élő családot érinti.

Egy napelemrendszer telepítésével vagy egy kazáncserével is emelkedhet az ingatlan értéke, de mindenképpen érdemes módosítani a lakásbiztosítási szerződést, illetve a hozzá tartozó kiegészítő lehetőségeket akkor is, ha gyermek születik a családba, vagy egy új háziállat kerül a házhoz.

Fontos, hogy a lakásbiztosítás összegét pontosan meg tudjuk határozni, mert alulbiztosítás esetén hiába nagyobb a kárunk, a biztosító csak a szerződésbe belefoglalt összegek szerint fog téríteni. Emiatt szükséges pontról pontra átnézni, majd módosíttatni a már meglévő lakásbiztosítási szerződést, ha valamilyen fejlesztést vagy változtatást hajtunk végre az ingatlanon. Ilyen például az az eset is, amikor napelemrendszert telepítünk a tetőre.

Az alulbiztosítás nemcsak a teljes, ún. totálkárok esetén nyújt alacsonyabb kártérítést, hanem a részleges károknál is. A valós biztosítási összeg és a kötvényben megadott biztosítási összeg arányában alacsonyabb kártérítést fizet a biztosító.

A gyakorlatban sajnos nem egyértelmű és magától értetődő, hogy az ingatlan értéke növekszik a megvalósuló napelemes beruházástól. Ez azért is van így, mert:

  • Egyes biztosítók az ingatlan részének tekintik a napelem rendszert, mint akár egy központi fűtésrendszert, amely az ingatlan elválaszthatatlan része,
  • más biztosítók pedig ugyanolyan szabadban tárolt ingóságnak tekintik, mint például egy kertibútor-garnitúrát.

 


Ezúton szeretnénk felhívni olvasóink figyelmét a legfontosabb dologra: olvassák el a saját lakásbiztosításuk szerződési feltételeit, és ellenőrizzék, hogy valóban rendelkeznek-e teljes értékű lakásbiztosítási fedezettel az újonnan épülő napelemes rendszereikre.


 

Új lakásbiztosítási szerződést szeretnék kötni. Mik azok a fontos szempontok, amelyek alapján dönteni tudok a számomra legjobbról?

napelembiztosítás, kivitelezés

 

Már a rendszer beüzemelése előtt érdemes leegyeztetni a biztosítás pontjait a kivitelezővel. Nem mindegy, hogy a kivitelezés időtartamára ki és hogyan felel a beépített napelemrendszer elemek állapotáért és működőképességéért. Amennyiben a rendszer szerelése alatt károk keletkeznek, úgy azért a kivitelező a felelős.

Ebben az esetben – mint más építkezéseknél is – szokásos a vállalkozói kötelező felelősségbiztosítás megkötése. Erre érdemes mindenképpen rákérdezni a kivitelezést végző cégnél, főleg, ha erre utaló megjegyzést nem találunk a velük megkötött kivitelezési szerződésben.

Amennyiben a napelemes rendszer kiépítését hitelből finanszírozzuk, akkor a hitelező mindenféleképpen előírja a napelemes rendszer biztosításának megkötését. Járjunk utána a számunkra legkedvezőbb konstrukciónak és válasszuk a legjobb lehetőséget.

 


A napelemrendszerek biztosításának kiválasztásánál igen körültekintően kell eljárni, mert a különböző lakásbiztosítók feltételrendszere teljesen eltérő lehet.


 

Szerződéskötés előtt mindenképpen olvassuk el a konkrét szerződés biztosítási feltételeit és az előzetesen is elérhető terméktájékoztatók ide vonatkozó pontjait, különös tekintettel az alábbiakra:

  • Biztosítási események (elemi károk: tűz, akár elektromos eredetű is, robbanás, villámcsapás, illetve annak másodlagos hatása, vízkár, viharkár, jégverés, hónyomás, sziklaomlás, kőomlás, földcsuszamlás, ismeretlen építmény miatti üregbeomlás, felhőszakadás, ismeretlen járművel való ütközés, földrengéskár, földmozgáskár stb.); vagyon elleni támadás: a napelem rendszer részben vagy egészben történő ellopása, megrongálása, vandalizmussal okozott sérülése, kivéve az esztétikai károkozás
  • Biztosított vagyontárgyak – A jelenleg elérhető biztosításváltozatoknál a napelem és napkollektor rendszerek az alapbiztosítások kiegészítéseként, külön díj ellenében biztosíthatók, de így is nagyon fontos megnéznünk, hogy mire vonatkozik és mekkora összegű a biztosítási érték, mert ez nem minden esetben lesz az újjáépítés értéke.
  • Kizárások – Egyes kockázatokat a szerződés kizár a biztosítási fedezetből, így bekövetkezésük esetén a biztosító nem fizet, mivel a kizárt eseményt nem tekinti biztosítási eseménynek. Ezek minden esetben előre ismertetésre kerülnek és a biztosítási szerződésbe bele vannak foglalva.
  • Mentesülések – Rendszerint a biztosítást megkötő személy gondatlanságával állnak összefüggésben és minden esetben a biztosítónak kell bizonyítania a mentesülés okát. A szerződésben általában ez az ún. apróbetűs rész, de fontos, hogy a figyelmünk kiterjedjen erre is, mert sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha minden ponttal tisztában vagyunk.

 

villámkár, napelembiztosítás

 


A legfontosabb tanácsunk: Olvassa el az ügyféltájékoztató brosúrát, mielőtt megkötné a napelemrendszerre is vonatkozó biztosítását!


 

A biztosítók teljes körű ügyféltájékoztató szabályzatai meglehetősen hosszúak és minden részletre kiterjedőek, ezért majdnem lehetetlen elvárás az, hogy leendő ügyfélként valaki végigolvassa a 40-70 oldalas leírásokat.

Az ezekben szereplő részletek ismerete nélkül viszont csak két lehetőség marad a biztosítási szerződés megkötése előtt, ha nem szeretnénk a későbbiekben kellemetlenségeket magunknak:

1.

Elolvassuk az adatokat és a maximális fedezet összegeket tartalmazó kivonatos ügyféltájékoztató brosúrákat minden olyan biztosítótársaságtól, amely kínál napelemrendszerre is kiterjeszthető otthonbiztosítást.

Ha megnézzük a számokat, láthatjuk, hogy a napelemrendszereket még az alapcsomagoknál magasabbra pozicionált biztosítási módozatok esetén is meglehetősen alacsony összegű fedezettel biztosítják, amely a valóságban nem elegendő a jóval komolyabb nagyságrendű beruházás/befektetés értékének megóvására.

Néhány példa a magyarországi kínálatból, a teljesség igénye nélkül:

 


Tegye meg Ön is, hogy körültekintően dönt! Olvassa el a biztosítási szerződése feltételeit, és ismerje fel időben, hogy mely pontokon korlátozottak a szerződésbe foglalt lehetőségek!


 

2.

Felkeresünk egy biztosítási alkuszt, és szakember segítségével választjuk ki a számunkra leginkább megfelelő biztosítót és biztosítási módozatot.

A tapasztalataink azt mutatják, hogy az ügyfelek maguktól a biztosítók lakásbiztosítási termékei közül általában az alacsonyabb szolgáltatásúakat választják, elsősorban a magasabb fedezetű csomagok magas ára miatt. Pedig a gyakorlatban ez azt jelenheti, hogy egy bekövetkező káresemény után a biztosításba foglalt fedezet összeg nem elég arra, hogy pl. a napelemrendszert vissza lehessen építeni.

 

Az etienne.hu a napelemrendszerekre kidolgozott biztosítások specialistája

Forduljon hozzánk bizalommal, ha fontos Önnek, hogy értékeit, beruházását megfelelő fedezettel biztosítsa! 

 

napelem biztosítás szakértőktől, etienne.hu

 

Az etienne.hu által javasolt napelem biztosítási megoldás azért egyedi, mert a napelemes rendszereket önálló vagyoncsoportnak tekintjük (amely nem ingatlan, de nem is ingóság) és ennek megfelelően dolgoztuk ki a rá vonatkozó vagyonbiztosításunkat.

A speciálisan napelemrendszerekre kidolgozott biztosításban ingatlannak tekintjük a napelemes rendszereket az elemi károk szempontjából, mert ugyanazok a fedezetek vonatkoznak rájuk, mint egy épületre. A betörési, rongálási kockázatok szempontjából viszont ingóságnak tekintjük, figyelembe véve azt a fontos szempontot, hogy egy ingatlant nem lehet ellopni, de az ingóságot igen.

A cégünk által kínált speciális napelem biztosítási konstrukció kezelni tudja a napelemes rendszerek technikai fejlődéséből adódó változásokat is. Egy bekövetkező kár esetén lehetőség van az aktuális technológiának megfelelő eszközökkel elvégezni a helyreállítást. (A hagyományos vagyonbiztosítások a sérült, megsemmisült vagyontárgy pótlását térítik, így, ha más kerül beépítésre, akkor csökkentik a szolgáltatásukat.)

Cégünk napelem biztosítási terméke ezt a problémát is kezeli, mert a sérült rendszer energiatermelő képességét állítja vissza – függetlenül az aktuális technikai megoldásoktól. Önnek, mint napelem tulajdonosnak, ez a legfontosabb, hiszen csak akkor térül meg a befektetése, ha a rendszer folyamatosan termeli az energiát.

A kárrendezési folyamatba a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség szakembereit is bevonjuk, ezzel csökkentve a reklamációk előfordulását. A biztosítók kárszakértőinek munkáját ezzel ellentétben sajnos sok esetben olyan munkatársak „segítik”, akik nem feltétlenül rendelkeznek naprakész ismeretekkel az aktuális napelemrendszer megoldásokról.

Keressen minket bizalommal, tegye fel kérdéseit és mi készséggel állunk a rendelkezésére, amennyiben napelemeit hosszú távon szeretné biztonságban tudni és a befektetését bosszúságok és elszenvedett károk nélkül szeretné kamatoztatni.

Hívjon minket, vagy írjon nekünk!

Kapcsolat

2021.05.04.

Legutóbbi cikkek

Elérhetőségeink

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

    Üzenet szövege:

    Iratkozzon fel hírlevelünkre!

    Hírlevél felíratkozás

    Amennyiben rendszeresen szeretne értesülni hasonló cikkekről, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!