Drasztikus költségcsökkentés a flotta biztosításnál – útmutató és esettanulmányok

Egy korábbi bejegyzésünkben feltártuk, hogy mit jelent a flotta biztosítás, milyen feltételei vannak egy ilyen biztosítás megkötésének, valamint arról is szót ejtettünk, hogy milyen előnyökkel jár és hogy milyen segítséget tudunk nyújtani ügyfeleinknek abban, hogy flottájukat biztonságban tudják és mindezek mellett a költségeik is kontrollálhatók legyenek.

Ebben a bejegyzésben részletesebben is kifejtjük, hogy milyen módon érhetünk el költségcsökkenést vagy legalábbis optimalizálhatjuk a biztosítási költségeket a flották kötelező és casco biztosításai esetében.

 

Kötelező biztosítás flotta esetén, kockázatelemzéssel

 

Elsődlegesen azt érdemes mindenkinek megértenie, hogy a biztosítótársaságok nem jótékonysági intézmények. Ha a biztosító azt látja, hogy az ügyfele szerződése alapján jelentős összegben kell balesetből származó károkat kifizetnie, akkor ezeknek a kifizetéseknek az ellentételezéseként a következő biztosítási évben a díjakat biztosan emelni fogja, amely többletköltséget végül a flotta üzemeltetőjének kell megfizetnie.

 

A rossz gyakorlat emelkedő biztosítási díjakat eredményez

 

A közlekedési baleseteknél a résztvevők általában a helyszínen el akarják dönteni, ki volt a felelős a balesetért, miközben ehhez nincsenek meg sem a közlekedési ügyekben jártas jogászi, sem pedig a gépjármű szakértői képességeik.

Mondhatjuk, hogy szerencsére az autósok viszonylag ritkán keverednek balesetbe, ezért érthető, hogy miért nem tudják, hogy mit kell tenniük egy bekövetkezett balesetnél, melyek a fontos információk, amit rögzíteni kell, milyen dokumentumokat és hogyan kell kitölteni, mikor kell rendőrt hívni stb.

A balesetek résztvevőinek már az ún. kék-sárga baleseti bejelentő kitöltése is nehézségeket okoz, ráadásul ebben még a saját felelősségük elismeréséről is nyilatkoznak, esetenként tévesen.

Ezek a hiányosságok később, a kárügy rendezésénél üthetnek vissza, hiszen, ha a balesetet szenvedett gépjármű kötelező biztosítója nem kap elégséges információt a károkozó felelősségének megállapításához és a bekövetkezett kár mértékéről, akkor nem a valós kárnak megfelelő kárkifizetést fog teljesíteni, jellemzően magasabb összeg kerül kifizetésre a valójában indokoltnál.

A magas összegű – sok esetben a nem elég körültekintő adminisztráció miatt keletkező – vagy a gépkocsivezetők által a baleset helyszínén tévesen elismert károkozói felelősségek miatti kárkifizetések pedig megjelennek a flották éves fizetendő díjában.

flotta biztosítás buszokra

 

Módszereink a költségek optimalizálására

 

A flottabiztosítási szerződésünk keretében:

  • megtanítjuk a gépkocsivezetőket, hogyan viselkedjenek egy baleset után, mire ügyeljenek az események dokumentálásakor, milyen jogaik és milyen kötelezettségeik vannak a helyszínen,
  • a baleseti dokumentáció elkészítése után segítjük az ügyfél és a biztosító kommunikációját, hogy a kár rendezéséhez legszükségesebb információk időben megérkezzenek és felhasználásra kerüljenek.

Főbb eszközeink a cél érdekében:

  • balesetek pontosabb dokumentálása,
  • felelős járművezető beazonosítása,
  • kártérítés felelősének meghatározása

 

Casco biztosítás flotta esetén, kockázatelemzéssel

 

Sajnálatos gyakorlat, hogy a casco károk rendezésénél a javítást végző szervizek hajlamosak magasabb áron számlázni a javítás során felhasznált alkatrészeket és a javítási munkadíjakat, mint azokban az esetekben, amikor nem a biztosító téríti a javítási költséget. Az árkülönbség akár 30-40% is lehet, amely összeg egyáltalán nem elhanyagolható mértékű.

 

Módszereink a költségek optimalizálására

 

A flottabiztosítási szerződésünk keretében:

  • megtanítjuk a casco károk helyes dokumentálását,
  • megmutatjuk a helyreállítást és a javítást végző műhelyek kiválasztását és ellenőrzésének lehetőségeit.

A fő cél a saját hibából bekövetkező gépjármű károk (töréskár, elemi kár) kárrendezési és helyreállítási költségeinek csökkentése.

flotta biztosítás kamionokra

 

Flottakezelési módszereink

 

A gyakorlatban a kötelező és a casco biztosítási flottakezelési módszerek szorosan összekapcsolódnak és egymástól legtöbbször nem álválaszthatók. Például egy balesetben részes, kárt okozó ügyfél gépjármű helyesen dokumentált baleseti körülményei segítik a kötelező biztosítási kárkifizetés csökkentését, de egyúttal rendelkezésre állnak a casco kárrendezési alapdokumentációhoz is.

Módszerünk tulajdonképpen a kárrendezési folyamatok szervezése, a dokumentációs előírások kidolgozása és következetes betartatása. Ide tartozik az is, hogy a gépkocsivezetőket és a vállalkozás adminisztratív alkalmazottait folyamatos képzésben részesítjük, a biztosítói folyamatok ellenőrizzük és a vállalkozás tulajdonosának, ügyvezetőjének naprakész tájékoztatást nyújtunk.

 

A megelőzés minden esetben jobb módszer

 

A célunk az, hogy minél több cégvezetővel megértessük, hogy az időben elvégzett hatékony cselekvés sokkal kifizetődőbb, mint akkor kapkodni, amikor már „ég a ház”. Tapasztalataink alapján sajnos általánosságban elmondható, hogy sok ügyfelünk akkor keres meg minket, amikor már a hanyag kárkezelési gyakorlat miatt rendkívüli módon megnövekednek a díjaik.

Előfordul, hogy akár 3-4 szeresére növekszenek a fizetendő díjak, de volt olyan eset is, ahol a biztosító egyáltalán nem, vagy csak tízszeres díjon vállalta volna a fedezetet. Ekkor kezdenek el kapkodni a cégek tulajdonosai és keresnek valami megoldást. Jó esetben eljutnak hozzánk és ekkor mi bevezetjük a kármenedzsment rendszerünket ezeknél a cégeknél, és amennyiben betartják az előírásokat, akkor normalizálódnak a szerződési díjaik.

December 15-ig ingyenes tanácsadással segítjük választását, melyben az a cél, hogy a lehető legkevesebb biztosítási díjat kelljen fizetnie, az Önnek szükséges szolgáltatások megtartása mellett.

 

Esettanulmányok flotta biztosítás költségcsökkentésre

 

Kötelező biztosítások

 

 

1. Esettanulmány

 

Tíz járművet üzemeltető vállalkozás évente 12 kötelező biztosítási károkozását rendezte a biztosító. A magas kárkifizetések miatt a biztosító négyszeresére akarta emelni a fizetendő kötelező biztosítás éves díjait.

A vállalkozás vezetése ekkor kereste meg irodánkat, hogy segítsünk megfelelő biztosítási megoldást, kockázatkezelést találni a magas díjak csökkentésére és a jövőbeni indokolatlan kárkifizetések megszüntetésére.

Megismerve a vállalkozás gépkocsivezetőinek káreseményeknél követett eljárását, dokumentálási gyakorlatát, kialakítottunk egy teljes kár adminisztrációs rendszert a gépkocsivezetők baleseti teendőin keresztül a vállalkozás adminisztratív alkalmazottainak adminisztrációs feladataiig bezárólag.

Az eljárások bevezetése, a gépkocsivezetők és az adminisztrátorok képzése után az éves valós kárkifizetéses károkozások száma egyre csökkent, a többi kárigényt a biztosító el tudta utasítani a kapott ügyfél információk alapján.

Ügyfelünk biztosítási díjai visszacsökkentek a díjemelések előtti szintek alá.

 

 

2. Esettanulmány

 

Több mint 250 járművet üzemeltető ügyfelünk teljes gépjárművezetői, flottaadminisztrátori és műszaki (szerelők, karbantartók) személyzeti állományát oktattuk az ügyfelünknél bevezetett kárrendezési programunkat, annak az egyes alkalmazotti csoportokra vonatkozó elemeit.

Ügyfelünknek öt telephelye van az országban, mindegyik telephelyen elvégeztük az oktatást, egyúttal kialakítottuk az egyes telephelyek és a budapesti központ közötti kárrendezési kapcsolattartást.

Az oktatásokat évente megismételjük. A program eredményeként ügyfelünknek az utóbbi négy évben minimálisan, csak néhány %-kal emelkedtek a biztosítási díjai, szemben az iparágukra jellemző 70-80%-os díjemelkedéssel.

 

oktatás, flotta biztosítás

 

Casco biztosítások

 

 

1. Esettanulmány

 

Egy 300 járművet üzemeltető flottakezelő vállalkozás casco biztosításai folyamatosan emelkedtek, majd ezután több biztosító társaság is megtagadta a szerződéskötést velük. Irodánkat ekkor kereste meg a vállalkozás vezetője.

Átvizsgáltuk a vállalkozás kárrendezési gyakorlatát, a casco kárjavításokat végző cégek kárelszámolási, árképzési gyakorlatát és jelentősen átalakítottuk azt, árkontrollt vezettünk be a javítást végző szervizeknél, ezzel megakadályoztuk a jogosulatlan kártérítési összegek megfizetését. 

Az aktív kármenedzsment hatására a casco biztosítási díjak 50%-kal csökkentek, ügyfelünk elérte, hogy már versenyeztetni tudja a biztosítókat a casco szerződésének kezelésére, ezzel még jobb feltételeket elérve.

 

 

2. Estettanulmány

 

A Casco biztosítással rendelkező autóbuszt üzemeltető ügyfeleink casco szélvédőkárainak javítói számláit vizsgálva indokolatlan, műszaki tartalommal nem igazolható alkatrész árakat találtunk. Az indokolatlan összegek 20-25%-os túlszámlázást, javítási költség emelkedést eredményeztek. Ezeket a plusz költségeket a casco biztosítók érvényesíteni kívánták biztosítási díjaikban is.

Miután igazolni tudtuk a kárügyekben érintett biztosítóknak, hogy ügyfeleink vétlenek a jelentős összegű túlszámlázásokban, a biztosítók nem a casco díjakat emelték meg 20-25%-kal, hanem szigorítottak kárrendezési eljárásaikon és fokozott figyelmet fordítottak a túlszámlázások kiszűrésére.

A vizsgálatok eredményeként csökkentek a kárkifizetési összegek és ügyfeleink szerződéseinek kedvező díjai is megmaradtak.

 

Hívja szakértőnket és tegye fel kérdéseit!

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

2019.11.27.

Legutóbbi cikkek

Elérhetőségeink

Hívjon minket!
+3670-773-5587

Írjon nekünk!

    Üzenet szövege:

    Iratkozzon fel hírlevelünkre!

    Hírlevél felíratkozás

    Amennyiben rendszeresen szeretne értesülni hasonló cikkekről, akkor iratkozzon fel hírlevelünkre!